Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zdrajca rzymski na rzecz Spartakusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca statki
Rzymska mozaika ukazująca statki | Autor: JoJan | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

Kiedy w roku 71 p.n.e. Spartakus wraz z armią niewolników znalazł się na samym końcu Półwyspu Apenińskiego, za wszelką cenę próbował zorganizować transport i przewieźć swoje wojsko na Sycylię, aby kontynuować opór przeciwko Rzymowi.

Wpierw szukał porozumienia z piratami, którzy obiecali mu statki i przewóz przez Cieśninę Mesyńską w zamian za wynagrodzenie. Jednak po otrzymaniu zapłaty piraci oszukali Spartakusa i odpłynęli.

Spartakus w dalszym ciągu szukał sposobu na przetransportowanie swoich oddziałów. Z pomocą mógł próbować mu przyjść rzymski kupiec z Etrurii o imieniu Publiusz Gawiusz. Według antycznych źródeł Rzymianin nader często przemieszczał się z Regium do Messyny i z powrotem, robiąc to dodatkowo w najmniej przyjaznym momencie roku – zimie.

Gawiusz został finalnie pojmany i trafił do więzienia. Po przesłuchaniu namiestnik prowincji Werres kazał poddać go torturom i skazał na śmierć przez ukrzyżowanie. Nadmienić należy że tego typu kary i tortur nie można było zastosować wobec rzymskiego obywatela. Wydaje się więc, że mężczyzna rzeczywiście mógł mieć na sumieniu zdradę ojczyzny i wspierać niewolników za opłatą.

Finalnie niewolnicy zmuszeni zostali pozostać na Półwyspie i walczyć o przetrwanie.

Źródła wykorzystane
  • Paweł Rochala, Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e., Kocewia Mała 2022

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów