Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Forum Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Forum Cezara zostało umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie z najstarszym w Rzymie Forum Romanum (w pobliżu budynku Kurii) i późniejszego forum Augusta.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Forum Cezara (Forum Iulium) było pierwszym z forów cesarskich. Prace nad nim rozpoczęto w 54 roku p.n.e. Pierwsze trzy lata Cezar spożytkował na skupywanie gruntów, pod budowę tak ogromnej budowli. Tak więc właściwe prace rozpoczęły się dopiero w roku 51 p.n.e.

Na budowę Cezar przeznaczył łupy zdobyte w czasie wojny galijskiej. Forum zbudowano na planie prostokąta o wymiarach 160 na 75 m. Przy ścianie jednego z krótszych boków forum znajdowała się świątynia Wenus Rodzicielki (Venus Genetrix). Wzniesienie tej świątyni Cezar ślubował po zwycięskiej bitwie pod Farsalos nad Pompejuszem w 48 roku p.n.e. Z kolumnadą po bokach i portykiem z podwójnym rzędem kolumn ozdobiona była malowidłami Timomachosa z Bizancjum. Świątynia ustawiona była na wysokim podium. W celli znajdował się posąg bogini, opiekunki rodu Juliuszów. Obok ustawiono pomnik Kleopatry. Budowa świątyni została dokończona przez Augusta. Wśród wielu rzeźb znalazł się tam posąg Cezara w zbroi oraz jego ulubionego konia, umieszczony przed świątynią. Pośrodku placu wzniesiono posąg Cezara.
Plac forum otoczony był przez małe sklepiki (tabernae).

Place konserwacyjne przeprowadzono za panowania Domicjana, natomiast gruntowne odnowienie przypada na lata panowania Trajana w latach 108-113, kiedy to ponownie uroczyście otwarto Forum wraz z Forum Trajana. Prace wzbogaciły Forum o bazylikę Argentaria umieszczoną w jego północno-zachodnim krańcu, w której przeprowadzano operacje finansowe.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów