Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy ofiary Wezuwiusza umierały wolniej niż dotychczas sądzono?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ofiary Wezuwiusza w Herkulanum
Ofiary Wezuwiusza w Herkulanum | Zdjęcie: marenostrum.pl

Najnowsze badania zespołu naukowców w „Antiquity” przeprowadzone na szczątkach 152 ofiar Wezuwiusza z 79 roku n.e., sugerują że temperatura, która zaskoczyła chowających się mieszkańców nie była aż tak wielka, jak dotychczas sądzono.

W roku 1981, w Herkulanum odkopano szkielety ludzkie pochodzące z I wieku n.e. Razem natrafiono na 55 szkieletów (30 dorosłych mężczyzn, 13 dorosłych kobiet i 12 dzieci). Na odkrycie natrafiono na plaży oraz w komorach dla łodzi przy brzegu. Jako, że wcześniej znaleziono jedynie kilka szkieletów, sądzono że niemal wszyscy mieszkańcy miasta zdołali uciec przez kataklizmem. Jednak odkrycie z roku 1981 zmieniło spojrzenie naukowców. Łącznie odkryto ponad 300 pozostałości ludzkich.

Mieszkańcy Herkulanum, czekający na brzegu na ratunek z morza, zginęli w wyniku uderzenia silnego gorąca. Wysoka temperatura spowodowała skurczenie się członków oraz łamanie kości czy zębów. Temperaturę dotychczas oceniono na około 500°C i sądzono, że śmierć była nagła.

Wspomniane, najnowsze badania jednak zaprzeczają takiej tezie. W kościach natrafiono na występujący kolagen, który w przypadku oddziaływania bardzo wysokiej temperatury powinien się ulotnić. Naukowcy sugerują, że chmura gazów, która spadła na chowających się mieszkańców mogła mieć poniżej 400°C; tym samym ofiary uległy silnemu poparzeniu z zewnątrz, zachowując jednak wewnętrzne organy w stanie takim, aby śmierć nie nastąpiła od razu. Możliwym jest, że śmierć mogła nastąpić także np. w wyniku uduszenia trującymi gazami.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów