Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Juliusz Cezar cierpiał nie na epilepsję, a na mini udary

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret Cezara z Tusculum
Portret Cezara z Tusculum

Naukowcy na podstawie dobrze zachowanych dokumentów wnioskują, że problemy zdrowotne Juliusza Cezara nie wynikały z epilepsji jak dotychczas sądzono, a raczej z mini udarów. Rzymski wódz, który został zasztyletowany w roku 44 p.n.e., według specjalistów z Imperial College w Londynie miał mieć wiele objawów wskazujących na tę przypadłość. 

Według Plutarcha Cezar w czasie bitwy pod Tapsus (46 p.n.e.) pod koniec starcia miał się przewrócić i stracić przytomność, co wykluczyło go z dalszego dowodzenia w walce. Naukowcy sądzą jednak, że niedyspozycja Cezara spowodowana była raczej serią mini udarów, niżeli jak dotychczas sądzono atakiem padaczki.

Jak twierdzi doktor Hutan Ashrafian wszelkie symptomy jakie znamy ze źródeł wskazują na mini udary. Cezar podobnie padał na ziemię w czasie swoich kampanii wojskowych w Hiszpanii i Afryce. Miał wszelkie symptomy wskazujące udar: bóle głowy, zawroty głowy, utratę świadomości. Ponadto kiedy senatorzy oddawali mu honory, Cezar nie był w stanie wstać.

Warto wspomnieć także o ojcu i dziadku Cezara, którzy zmarli w niewyjaśnionych okolicznościach, co według naukowców sugeruje, że także mogli cierpieć na udary. Innym dowodem świadczącym na korzyść tezie wysuniętej przez zespół z Londynu jest fakt, że Cezar walczył z depresją pod koniec życia. Jest to efekt uboczny udarów.

Badania nad stanem zdrowia dyktatora raz po raz prowadzą do postawienia nowej tezy – wśród chorób, które mogły dręczyć Rzymianina, znalazły się także m.in. malaria i choroby weneryczne.

Źródła wykorzystane
  • Sean Martin, Ancient Rome: Julius Caesar suffered mini-strokes not epilepsy claim Imperial College doctors, "IBT", 15 kwietnia 2015
  • Plutarch, Żywot Juliusza Cezara, 17.2

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów