Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na tropie kłamstw Juliusza Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Juliusz Cezar
Juliusz Cezar

Prace wykopaliskowe w 2015 roku ujawniły, że Juliusz Cezar był wytrawnym propagandystą własnej sprawy.

W pierwszych rozdziałach pamiętników „O wojnie galijskiej” Cezar opowiada, jak rozgromił Helwetów, potężny lud celtycki, mający siedzibę w dzisiejszej środkowej Szwajcarii. Helweci postanowili jakoby osiedlić się w Galii. Spalili swoje osady i wyruszyli w drogę. Dzielny Cezar chwali się, jak wystąpił w obronie Galów. Rozgromił Helwetów pod Bibracte (58 rok p.n.e.). Spośród 368 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci jakoby tylko 110 tys. wróciło do domów.

Historycy wojskowości obliczyli wszakże, że pochód 368 tys. ludzi, 8500 wozów zaprzężonych w woły oraz licznych stad bydła miałby 130 km długości – z wojskowego, a także logistycznego punktu widzenia taka wyprawa byłaby nieprawdopodobna. Co do spalenia osad, archeolodzy tylko w jednej osadzie Helwetów, na Mount Vully, znaleźli ślady pożaru. Pozostałe ośrodki osadnicze przez cały I wiek p.n.e. prosperowały znakomicie. Thomas Whitley z University of Western Australia przeprowadza skomplikowaną symulację, wykorzystując System Informacji Geograficznej (GIS), aby sprawdzić, ilu ludzi żyło na terytorium Helwetów w czasach Juliusza Cezara.

Stworzył w tym celu 50 modeli komputerowych. Tłumaczy: „Biorę pod uwagę trzy dane: ile żywności mieszkańcy mieli do dyspozycji, jakim nakładem sił i środków ją uzyskiwali, jakie były koszty transportu”. Naukowiec uwzględnił różne źródła pożywienia: bydło, owce, kozy, świnie, kury, zboże, owoce i warzywa, piwo, ser i orzechy, a także dziką zwierzynę – sarny, jelenie, dziki, tury – oraz ryby. Whitley zamierza wykazać, że terytorium Helwetów nie mogło wyżywić takiej masy ludzi, o jakiej pisał Cezar. Historycy coraz częściej są zdania, że Helweci urządzili łupieżczą wyprawę do Galii i nie mieli zamiaru osiedlać się w tej krainie. Resztę wódz rzymski zmyślił ku swej większej chwale.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów