Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcom udało się po raz pierwszy wysekwencjonować cały genom ofiary z Pompejów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ofiary znalezione w tzw Domu Rzemieślnika w Pompejach
Ofiary znalezione w tzw Domu Rzemieślnika w Pompejach

W 79 roku n.e. Pompeje, Herkulanum czy Stabie zostały zniszczone przez potężny wybuch Wezuwiusza. Szczątki wielu ofiar kataklizmu przetrwały do naszych czasów, dając badaczom szansę na prowadzenie wnikliwych badań. Ostatnimi dniami naukowcy opublikowali wnioski z analizy, jaką przeprowadzili na szczątkach dwóch ofiar z Pompejów.

Naukowcom udało się wysekwencjonować cały genom mężczyzny, który w czasie wybuchu miał 35-40 lat. Badacze porównali zapis genetyczny z zachowanymi genomami ludzi ze starożytności lub ludźmi współczesnymi; okazało się że DNA „Pompejańczyka” najbardziej pasuje do materiału genetycznego osób żyjących w obecnej środkowej Italii. Dalsza analiza szkieletu mężczyzny wykazała także pewne zmiany w jednym z kręgów, co sugerować mogło, że mężczyzna chorował na gruźlicę przed śmiercią.

Genomu kobiety nie udało się w pełni wysekwencjonować. Badacze jednak ustalili, że kobieta w chwili śmierci miała 50 lat i cierpiała zapewne na zapalenie kości i stawów.

Obie osoby zginęły w tzw. Domu Rzemieślnika w Pompejach. Szczątki kobiety i mężczyzny znaleziono w triclinium (sali jadalnej). Jedna z ofiar w chwili śmierci trzymała się za krawędź kanapy, z kolei druga leżała na podłodze z rękami złożonymi pod głową. Na ziemi między nogami jednej z osób znajdował się mały płócienny woreczek z 26 srebrnymi monetami, o wartości 104 sesterców.

Opisywanych Pompejańczyków prawdopodobnie zabiła toksyczna i niezwykle gorąca chmura pyłów, która spadła na miasto.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów