Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nowe projekty w Ostia Antica

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Maska teatralna
Maska teatralna | Zdjęcie: PRISMA/UIG/GETTY IMAGES

W najbliższych miesiącach w porcie Ostia Antica realizowane będą projekty, w których aktywny udział będą brały rząd włoski, prywatne organizacje oraz międzynarodowe uniwersytety. Ostia był to duży port antycznego Rzymu, który przyjmował ogromne dostawy zboża, wina czy oliwy z oliwek z Północnej Afryki i Południowej Italii, aby wyżywić milion mieszkańców miasta.

Zgodnie z planami ma zostać: zrekonstruowany (1) statek; (2) willa, w której naukowcy liczą, że odkryją szczątki świętej Moniki – matki teologa i filozofa świętego Augustyna – oraz (3) odbudowane zabytki portu, które przez lata uległy zapomnieniu. Mimo, że święta Monika zmarła w Ostii, jej oficjalny grób znajduje się w rzymskiej Bazylice świętego Augustyna. Wielu ekspertów jednak wątpi, że matkę Augustyna pochowano właśnie w Rzymie i liczą, że jej szczątki znajdą w parku obok willi.

Ostia, podobnie jak zniszczone w wyniku wybuchu Wezuwiusza Pompeje i mniejsze Herkulanum, oferuje zwiedzającym to czego turyści nie zobaczą w Rzymie – ciągnącą się „kolekcję” antycznych budowli, zwłaszcza kamienic. Nowe projekty ujrzały światło dzienne po tym, jak w 2014 dokonano imponujących odkryć w Ostii. Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton i Cambridge użyli nowych metod, aby zeskanować i zmapować znajdujące się pod ziemią budowle, które znajdowały się na dalekim drugim brzegu Tybru – przez jakiś czas uważano, że były one poza granicami Ostia Antica. Odkrycie dowiodło, że port był znacznie większy niż pierwotnie sądzono.

W 2014 roku Ostia otrzymała od włoskiego rządu ponad 5, 6 miliona dolarów (dane z zeszłego roku nie są jeszcze dostępne). Większość tej kwoty przeznaczono na odbudowę i oczyszczenie z roślinności głównej drogi Ostii. Część pieniędzy z rocznego budżetu przeznaczanych jest na prowadzenie wykopalisk, choć nie jest to priorytet. Renowacji wymagają liczne kamienice i budowle. Obecnie podziwiać możemy w porcie fontanny, teatry, świątynie, domy, koszary wigilów – antycznej straży pożarnej – czy liczne insule rzymskie. Jak twierdzi profesor Carafa w Rzymie zachowała się do naszych czasów jedynie jedna kamienica, kiedy w Ostii przy ulicach stoi ich mnóstwo.

Obecnie wiele osób jest zaangażowanych w odbudowę portu i zachęca całe Włochy do promocji Ostii. W 2015 roku miejsce odwiedziło w sumie 321 tysięcy turystów – mało porównując z 6, 6 milionami, które podziwiały Koloseum i Forum Romanum. Mimo wszystko należy się cieszyć z faktu, że o 9% wzrosła ilość odwiedzających w stosunku do roku 2010.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów