Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zrekonstruowano 1800-letnią kolczugę na komputerze

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczna kolczuga z Vimose
Antyczna kolczuga z Vimose

Naukowcy, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i komputerów, byli w stanie zrekonstruować liczącą 1800 lat kolczugę i zaobserwować jak mogła być noszona i jak zachowywała się w trakcie walki.

Wspomniana kolczuga jest najlepiej zachowanym obiektem tego typu z czasów antycznych. Obiekt odkryty został pod koniec XIX wieku w Danii, w okolicach Vimose, i do naszych czasów przetrwał prawie w nienaruszonym stanie. Większość tego typu przedmiotów niestety pod wpływem wody czy powietrza koroduje i ulega zniszczeniu. W tym jednak przypadku naukowcy sądzą, że kolczuga została zdjęta z pokonanego germańskiego wojownika i wrzucona, jako dar dla bogów do bagna. Warunki beztlenowe zagwarantowała idealne zachowanie się obiektu do naszych czasów.

Rekonstrukcja antycznej kolczugi z Vimose

Naukowcy chcąc lepiej zrozumieć, jak zachowywała się zbroja złożona z około 20 tysięcy pierścieni, zdecydowali się na rekonstrukcję kolczugi w komputerze. W tym celu nałożono zachowaną kolczugę na manekina, a następnie przeniesiono obraz na ekrany i każdy z pierścieni stał się osobnym obiektem. Do wizualizacji wykorzystano silniki gier takie jak Unreal Engine, Unity czy CryEngine, które przyspieszały proces odwzorowywania reakcji pomiędzy pierścieniami.

Dzięki temu, udało się lepiej przyjrzeć zachowaniu zbroi, która popularna była w Europie od mniej więcej III wieku p.n.e., aż po wyprawy konkwistadorów. Zaznaczyć jednak należy, że wykonanie na przestrzeni wieków było inne i w związku z tym inaczej zbroja się zachowywała.

Naukowcy w ramach swojego badania nakładali na wirtualnego manekina różne typy ubrań, które znaleziono w różnych częściach Europy z tego okresu. Badacze doszli do wniosku, że zastosowanie pasa na kolczugę pozwalało rozłożyć ciężar bardziej równomiernie i zapobiegało przemieszczaniu się kolczugi. Co więcej, wojownik wciąż był w stanie założyć pod kolczugę wystarczająco gruby materiał, który zapewniał, że zbroja lepiej opinała ciało i zapobiegała podrażnianiu skóry.

Badacze podobne wizualizacje na komputerze będą chcieli wykorzystać przy okazji rekonstrukcji innych typów uzbrojenia.

Więcej informacji w badaniu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów