Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Armia Lagidów

Sławomir Jędraszek

Armia Lagidów, Sławomir JędraszekPewien polski historyk starożytności, pan Sławomir Jędraszek, wypełnił bardzo wstydliwą lukę, nie tylko w polskiej literaturze historycznej, pisząc książkę zatytułowaną „Armia Lagidów”. Jest to krótkie, ale niesamowicie naszpikowane informacjami opracowanie o wojskowości Ptolemejskiego Egiptu.

Warto pamiętać, że Lagidzi to nic innego, jak tylko inna nazwa Ptolemeuszy. Poruszono w tej pracy wiele kwestii, w tym także sprawy organizacyjne jednostek wojskowych, pozycji społecznej żołnierzy, osadników wojskowych (znanych jako kleurchowie) i najemników. Swoje miejsce na kartach książki znalazł także zmienny w czasie skład narodowościowy armii Lagidów. Z czasem przybywało w tej armii coraz bardziej pewnych swojej wartości żołnierzy pochodzenia egipskiego. Bitwa pod Rafią z 217 roku przed naszą erą uchodzi tu za punkt przełomowy w tym procesie odzyskiwania poczucia własnej wartości przez żołnierzy egipskich. Oddziały najemników w służbie grecko-języcznych faraonów odzwierciedlały pod względem etnicznym, w zasadzie cały „koloryt” antycznego świata, znanego ówczesnym Grekom. Zwłaszcza dzięki podbojom największego syna Macedonii był to już świat niemały.

Autor odwołuje się przy okazji do obfitej bibliografii polskiej i zagranicznej, dotyczącej poruszanego tematu. Dane archeologiczne stanowią pokaźną część analizowanego w tej pracy materiału historycznego, co jest rzeczą dobrą. Na stronach tej książki omawiane są też zmiany, zachodzące z upływem lat w organizacji armii ptolemejskiego Egiptu. Dotyczy to także zmian, jakie zaszły również pod wpływem zetknięcia się tego państwa z prężną i potężną rzymską machiną wojenną, która z racji swoich sukcesów fascynowała ludzi tamtych czasów. Zmiany te miały w pewnym zakresie charakter naśladowczy wobec armii Synów Wilczycy. Fragmenty o flocie ptolemejskiej oraz użyciu słoni bojowych (autor bezbłędnie rozróżnia azjatycką i afrykańską odmianę tego zwierzęcia) są bardzo wysokiej jakości, a ich krótkość zostawia czytelnika z wielkim poczuciem niedosytu. Dobranie materiału ilustracyjnego do tej książki zasługuje na pochwałę.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów