Książka „Bramy Aten” to pierwszy tom nowej trylogii Conna Igguldena, uznanego autora licznych powieści historycznych. Tym razem pisarz zdecydował się przenieść nas do V wieku p.n.e. oraz ukazać rywalizację miast greckich z potężnym Imperium Persów pod panowaniem Dariusza i Kserksesa.
Akcja książki toczy się dwuwątkowo. Z jednej strony towarzyszymy Grekom, m.in. Ksantypposowi, Temistoklesowi, Arystydesowi czy Militiadesowi, którzy stoją na czele Ateńczyków i bronią świata greckiego przez inwazją perską. Wówczas też poznajemy styl walki Greków, życie społeczne, ustrój oraz relacje rodzinne. W innych fragmentach poznajemy potężnego wodza i przywódcę Persów Dariusza oraz mającego objąć po nim stery władzy Kserksesa. Zmienne przedstawianie obu stron pozwala Czytelnikowi zrozumieć, jak odmienne światy starły się dwukrotnie pod Maratonem. Autor nie skupia się na idealizowaniu świata greckiego, a stara się raczej ukazać jego prawdziwe oblicze. Świetnym przykładem jest ostracyzm, który pomimo że miał na celu obronę wolności przed znienawidzoną tyranią był bardzo często wykorzystywany jako element rywalizacji politycznej. To właśnie w ten sposób wypędzono zasłużonych Greków Arystydesa i Ksantypposa z Aten. Nie obce były instrygi, przekupstwo oraz rywalizacja. Persja to z kolei świat egzotyki i poświęcenia tysięcy jednostek dla realizacji planów jednego człowieka.
Książka wydana została w bardzo ładnej formie. Okładka przedstawia piękną grafikę ukazującą hoplitę greckiego w starciu. Dodatkowo dla urozmaicenia treści na początku dodano bardzo ciekawe mapki ilustrujące Grecję i Azję Mniejszą; Ateny z początku V wieku p.n.e.; plan bitwy pod Maratonem w roku 490 p.n.e. oraz ruchy wojsk perskich. Dodatkowo umieszczono listę postaci, miejsc czy urzędów w starożytnej Grecji. Na końcu książki znajdziemy notę historyczną, w której autor w bardzo fachowy sposób odnosi się do poszczególnych kwestii w fabule. Jedyne czego osobiście mi zabrakło to zamieszczenia źródeł historycznych, na których bazował autor, a które pasjonaci mogliby dalej zgłębić.
Podsumowując, książka jest jak najbardziej interesująca i obiecuje dalszą ciekawą akcję. Jako dla osoby interesującej się zwłaszcza historią antycznego Rzymu, „Bramy Aten” była ciekawą odmianą, która pozwoliła uzmysłowić jak wielkie wydarzenia dla świata miały miejsce na wschód od Italii w początkach istnienia republiki rzymskiej w V wieku p.n.e.
Conn Iggulden
Pierwszy tom Ateńczyka – nowej trylogii autora bestsellerowych powieści o Juliuszu Cezarze z serii Imperator oraz Sokoła spartańskiego!
Na równinie pod Maratonem gromadzą się wojownicy…
Pod wodzą Dariusza Wielkiego potężna armia perska przybyła, aby ujarzmić Greków. Na jej drodze stają nieliczne zastępy Ateńczyków, a wśród nich nieustraszony i doświadczony Ksantippos. Przegrana bitwa będzie oznaczać śmierć lub niewolę i ta świadomość sprawia, że jego ostry miecz nabiera dodatkowej mocy, siejąc spustoszenie wśród wrogów.
Ludzie szybko jednak zapominają, że wolność trzeba okupić własną krwią.
Dziesięć lat później Ksantippos bezradnie obserwuje, jak Ateny rozrywają intrygi, spory polityczne i zwalczające się fakcje. I wtedy znów pojawiają się Persowie W obliczu zagrożenia Ateńczycy wzywają sprzymierzeńców ze Sparty, aby opóźnili marsz Persów w wąskim przesmyku pod Termopilami.
Bramy Aten brawurowo przedstawiają dwie spośród najsławniejszych bitew starożytnego świata oraz losy ludzi, którzy kierowani umiłowaniem wolności popełniają czyny zarówno nikczemne, jak i bohaterskie.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum