Książka „Conquering Jerusalem” autorstwa Stephena Dando-Collinsa to pozycja opowiadająca o wojnie żydowskiej w latach 66-73 n.e. Autor postanowił skupić się na wydarzeniach jednego z największych buntów, jakie wybuchły na terenie Imperium Rzymskiego.
Jak sam Stephen Dano-Collins zaznacza we wstępie, do tej pory napisał kilka książek, które zahaczały o wydarzenia w Judei w latach 66-73 n.e. Zdecydował się jednak poświęcić cały tytuł na pierwszą wojnę żydowską, a jego głównym źródłem informacji był Józef Flawiusz.
Józef urodził się w szanowanej rodzinie żydowskiej, która wydała na świat kolejnych kapłanów judaizmu. Wzrastające wzburzenie i niezadowolenie z obecności Rzymian w społeczeństwie żydowskim doprowadziło do wybuchu powstania, które miało zapewnić niepodległość i wypędzić rzymskie legiony. Józef dołączył do wojny i odznaczył się walecznością. Finalnie jednak dostał się do niewoli Rzymian w 67 roku n.e., kiedy to dowodził obroną twierdzy Jotapata. Od tego momentu związany był ze stroną rzymską i towarzyszył Wespazjanowi oraz Tytusowi w dławieniu rebelii. Bezpośrednia obecność przy działaniach wojennych pozwalają nam uznać go za najważniejsze źródło informacji tych wydarzeń.
Książka rozpoczyna się od opisu podstępnego zdobycia twierdzy Masada przez sykariuszy – radykalny odłam Zelotów, którzy domagali się niepodległości dla swojego ludu. Autor w kolejnych XIX rozdziałach opisuje dalsze losy powstania, rywalizację o władzę wśród Żydów, kłopoty Rzymian z Judeą za rządów Florusa, a potem interwencję legata Gallusa, wreszcie objęcie dowództwa przez Wespazjana oraz zdławienie rebelii za Tytusa. Opis wydarzeń kończy się na zdobyciu Jerozolimy.
Moim zdaniem, w książce zabrakło większej genezy niechęci Żydów do Rzymian oraz relacji pomiędzy oboma ludami/państwami. Co więcej, autor powinien był zakończyć książkę opisem zdobycia Masady przez Rzymian – po dziś dzień widoczny jest przy wzgórzu nasyp dla wież oblężniczych wykonany przez Rzymian, co tylko uwidacznia nam do jakich prac oblężniczych byli zdolni Rzymianie. Dodatkowo do minusów pozycji mogę zaliczyć umieszczenie przypisów na końcu książki. Zawsze powtarzam, że znacznie wygodniej jest na bieżąco śledzić dodatkowe informacje odnośnie tematu na dole strony – ułatwia to życie Czytelnikowi.
Na końcu książki możemy znaleźć obszerną bibliografię z wykorzystanymi przez autora pozycjami, które mogą posłużyć Czytelnikowi do dalszego zgłębiania wiedzy.
Książka została wydana przez Turner Publishing. Nie mogę się wypowiedzieć co do jakości wydania, gdyż otrzymałem do recenzji ebooka; nie ukrywam jednak że czytało się bardzo przyjemnie, litery są bardzo wyraźne a okładka bardzo ładna. Także, ze swojej strony, o ebooku mogę się wyrazić pozytywnie. Niestety w mojej elektronicznej wersji książki nie wyświetlały się mapy i grafiki na początku książki; z pewnością są one jednak wartością dodaną pozycji.
Podsumowując, książka jest bardzo solidnym opisem wydarzeń politycznych w Imperium na przestrzeni lat 66-73 n.e., skupiających się przede wszystkim na powstaniu żydowskim. Czytelnik otrzymuje dużą ilość informacji o relacjach panujących pomiędzy Rzymianami a Żydami oraz bitwach i oblężeniach. Autor unika szerszych dyskusji lub prób podważania źródeł, a jego opis w dużej mierze naśladuje przekazy Józefa Flawiusza z „Wojny żydowskiej”.
Pomimo kilku niedociągnięć, książka jest bardzo ciekawą propozycją do poznania opisywanych wydarzeń.