Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Justynian i Imperium Bizantyjskie

James Allan Evans

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Justynian i Imperium Bizantyjskie

Panowanie Justyniana Wielkiego było okresem największej ekspansji terytorialnej w dziejach Cesarstwa Wschodniorzymskiego, znanego również jako Cesarstwo Bizantyjskie. Największe zdobycze w dziejach tego ciekawego państwa okazały się bardzo nietrwałe. Ten fakt spowodował, że ocena głównego sprawcy tych działań, czyli cesarza Justyniana i jego ukochanej żony Teodory, z którą wspólnie przez wiele lat, dzierżył ster państwa była i jest zarówno u jego współczesnych, jak i u obecnych badaczy przeszłości niejednoznaczna, a często nawet wybitnie negatywna. Współczesny jego panowaniu historyk Prokopiusz w swoim wiekopomnym dziele”Historia Sekretna” nakreślił wybitnie negatywny obraz zarówno pary cesarskiej, jak i sprawowanych przez nią rządów. Pomimo złego wspomnienia, jakie utrwaliło się odnośnie panowania Justyniana i Teodory, zdobywca Konstantynopola Mehmed II zwany dzięki temu „Zdobywcą”, nawiązując do przejętej przez siebie bizantyjskiej spuścizny, odwołał się właśnie do wspomnianej pary cesarskiej, symbolizującej dawno minioną największą świetność podbitego przez niego państwa.

Próby oceny cesarza Justyniana i jego panowania podjął się brytyjski historyk James Allan Evans w książce”Justynian i Imperium Bizantyjskie”. W stosunkowo niewielkiej pod względem objętościowym pracy autor serwuje czytelnikowi bardzo dokładny obraz Cesarstwa Bizantyjskiego i jego stosunków z sąsiednimi państwami i ludami z pierwszej połowy VI wieku naszej ery. Na kartach omawianej monografii znajduje się też dokładny opis ważniejszych dowódców oraz oficjeli cesarskich i ich poczynań. Lekturę tego opracowania ułatwia zamieszczony na jego końcu słownik występujących w nim postaci, który jest bardzo dobrze przygotowany, ponieważ w niewielu ładnie skomponowanych zdaniach autor oferuje nam sporą dawkę uporządkowanych informacji. Pan Evans oparł się w swojej pracy mocno na różnych źródłach historycznych, z których dobrze dobrane cytaty często zdobią jej tekst.

Po lekturze tak dobrze skomponowanej pracy czytelnik może wyrobić sobie własne zdanie o nietuzinkowej cesarskiej parze, którą połączyła miłość do siebie nawzajem i władzy.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów