Książka „Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę” autorstwa Alberto Angela to pozycja, jak nazwa wskazuje, opowiadająca o królowej Egiptu – Kleopatrze VII, której życie oraz związek z Juliuszem Cezarem, a potem Markiem Antoniuszem na zawsze zapisały się na kartach historii.
Alberto Angela jest włoskim dziennikarzem, paleontologiem, pisarzem, a przede wszystkim pasjonatem historii antycznego Rzymu. W swoim dorobku ma już kilka pozycji tyczących się państwa rzymskiego, spośród których na język polski przetłumaczono dotychczas „Pompeje. Trzy ostatnie dni”, „Jeden dzień w starożytnym Rzymie” oraz „Imperium. Podróż po cesarstwie rzymskim”. Wszystkie książki autora charakteryzują się tym, że są formą opowieści i przewodnika po antycznych lokacjach i wydarzeniach. Pisarz opowiada świat z perspektywy nie tylko sfery wyższej, ale i biedoty.
Alberto Angela postanowił ukazywać historię przez opowieść, która jego zdaniem znacznie bardziej trafia w gusta Czytelników oraz lepiej przedstawia wartość merytoryczną oraz dawne wydarzenia. Autor stara się doszukiwać emocji, jakie targały bohaterami oraz rekonstruować prawdopodobny bieg wydarzeń. Dla jednych styl pisarski Alberto Angeli może być zbytnim uproszczeniem oraz dowodzić nie profesjonalizmu, dla drugich gwarantuje ciekawą podróż w tajemniczy i antyczny świat. Mnie osobiście urzekły wszystkie utwory autora i z ciekawością sięgnąłem po kolejny tytuł.
Życie Kleopatry, ostatniej królowej Egiptu, która zamyka panowanie macedońskiej dynastii Ptolemeuszów, przez wieki fascynowało zarówno badaczy, jak i pisarzy. Pomimo licznych materiałów antycznych wydarzenia z życia Kleopatry nie zawsze są oczywiste, co wynika z luk w przekazach lub wykluczających się wzajemnie informacjach starożytnych pisarzy; przykładowo po dziś dzień nie ma pewności czy powodem śmierci królowej był jad węża czy trucizna o pochodzeniu roślinnym. Naukowcy prowadzą dywagacje na wybrane zagadnienia, a autor – bazując na wsparciu szerokiego grona naukowców – postarał się stworzyć najbardziej wiarygodny opis życia królowej. Olbrzymią zaletą książki jest to, że obfituje ona w liczne cytaty antycznych historyków: Kasjusza Diona, Plutarcha, Swetoniusza, Pliniusza Starszego, Mikołaja z Damaszku oraz innych, które dodatkowo oznaczone są przypisem i dokładną lokalizacją w dziele. Cytaty świetnie uzupełniają treść i oddają wydarzenia. Alberto Angela obala także mity – przykładowo w powszechnym przekonaniu jest to, że Kleopatra do Cezara w Aleksandrii dostała się będąc zawinięta w dywanie. Jak się okazuje jednak, jest to pomyłka tłumaczenia i według przekazów antycznych wniesiona tam została w worku.
Autor nie skupia się jedynie na opisie biografii Kleopatry, ale sięga znacznie szerzej, przedstawiając większy kontekst wydarzeń w Egipcie oraz Rzymie i opisując postaci historyczne. Dzięki temu nawet osoby nie znające zbytnio historii antycznej się w pełni odnajdą.
Opowieść o Kleopatrze nie zaczyna się standardowo od jej narodzin. Autor wyszedł z założenia, że najlepiej będzie rozpocząć opowieść od ukazania Rzymu pod władzą dyktatorską Juliusza Cezara oraz opisu wydarzeń związanych z jego zamordowaniem w czasie id marcowych – 15 marca 44 roku p.n.e. Dowiadujemy się, że spisek Cezara przepowiadały złe omeny, a informację o zamachu osobiście przekazał Cezarowi Artemidor, filozof i przyjaciela dyktatora. Nieszczęśliwie jednak dla siebie Cezar schował zwój między inne dokumenty, które miał w planach przeczytać później.
Kleopatra, jako monarchini obcego państwa i nie będąc zaproszona oficjalnie przez Senat rzymski nie miała prawa wstępu przez święte granice Rzymu – pomerium. W związku z tym przebywała na Zatybrzu, po zachodniej stronie rzeki, gdzie mieścił się piękny pałac Cezara i jego ogrody. Wieść o zamordowaniu Cezara zmusza ją do opuszczenia wrogiego jej miasta i powrotu do Aleksandrii. Jej wielkie plany o połączeniu państwa rzymskiego i egipskiego poprzez jej związek z Cezarem stają pod znakiem zapytania.
W książce poznajemy Gajusza Oktawiana, nowego konkurenta o władzę w Rzymie i adoptowanego syna Cezara; Marka Antoniusza, przywódcę „cezarian” i zaufanego wodza Cezara; Brutusa i Kasjusza, przedstawicieli „optymatów”, którzy zawiązali spisek na życie Cezara. Kleopatra z niecierpliwością oczekuje wyniku nowej wojny domowej, która ma zdecydować o jej kolejnych ambitnych ruchach politycznych. Dzięki swojemu urokowi osobistemu, bogactwu i inteligencji zdobywa serce Antoniusza, podobnie jak wcześniej Cezara. Autor jest zdania, że uczucie jakie łączyło młodą kobietę najpierw z Cezarem, a potem Antoniuszem było szczere i nie można wykluczać miłości.
Z błędów merytorycznych dojrzałem tylko jeden – autor opisując ożenek Oktawiana z Liwią, twierdzi, że jej były mąż Tyberiusz Klaudiusz Neron brał udział w bitwie pod Filippi; z tego co się orientuję to ojciec Liwii brał udział w bitwie, w której to zginął.
Przechodząc do wydania książki – twarda oprawa, dobra jakość wydruku, liczne grafiki i ilustracje oraz szkice mapy Rzymu oraz Aleksandrii to dowód na to, że Wydawnictwo Czytelnik bardzo przyłożyło się do wydania i książka jest naprawdę bardzo dobrej jakości. Z błędów, zauważyłem jedynie błąd ortograficzny w sekcji „Polecane”.
Podsumowując, książka jest jak najbardziej godna polecenia. Zarówno treść i jakość wydania są na najwyższym poziomie. Autor zadbał o to, żeby Czytelnik otrzymał solidną dawkę wiedzy w przystępnej oprawie. Obszerna bibliografia dowodzi, że Alberto Angela bazował na licznych materiałach, a treść i wnioski były konsultowane z badaczami świata antycznego. Sądzę, że książka spotka się ponownie z dużym zainteresowaniem na polskim rynku i moim zdaniem całkowicie zasłużenie.
Alberto Angela
Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę
Główną bohaterką tej opowieści jest Kleopatra, ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, kobieta o nieprzeciętnej urodzie, inteligencji i ambicjach, polityk i strateg wojenny, kochanka Cezara i Antoniusza, której niezwykłe i dramatyczne losy pobudzają wyobraźnię ludzi od ponad dwóch tysiącleci. Zdobyła wielką władzę, by na koniec stracić wszystko, lecz jej mit żyje. Znamy ją z szekspirowskich dramatów i hollywoodzkich filmów, stała się symbolem uwodzicielskiej siły, słynne po dziś dzień są sceny jej pierwszego spotkania z Cezarem (48 r. p.n.e.) oraz samobójczej śmierci (30 r. p.n.e.) po bitwie pod Akcjum. Jaka była naprawdę Jak wyglądał jej świat
Z moich badań wyłonił się obraz niezwykle nowoczesnej kobiety, który bardzo różni się od tego, czego byśmy się spodziewali. I to właśnie jej „nowoczesność” pozwoliła Kleopatrze odegrać tak znaczącą rolę w historii starożytności.
Cena: 42,91 zł | Produkt jest dostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum