Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Neron

Aleksander Krawczuk

Fragment nowego wydania książki "Neron" autorstwa Aleksandra KrawczukaKsiążka „Neron” autorstwa profesora Aleksandra Krawczuka to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chciałby w przystępny sposób poznać życie słynnego cesarza Rzymu z połowy I wieku n.e. Fakt, że Wydawnictwo Czytelnik zdecydowało się wznowić pozycję z 1965 roku, oznacza że warto powrócić do twórczości wybitnego polskiego historyka starożytności i zagłębić się w świat antyku.

Profesor Aleksander Krawczuk z pewnością nie wymaga przedstawienia. Jego dzieła powinien znać każdy historyk. Tym jednak co wyróżnia autora jest fakt, że swoje liczne dzieła ze świata starożytnego a zwłaszcza Rzymu napisał w sposób niezwykle przystępny, barwny oraz ciekawy. Podobnie jest w przypadku „Nerona”. Nie mamy tutaj do czynienia z nudnym naukowym opisem. Autor bazując na znanych źródłach i przekazach przedstawia życie cesarza Nerona. Obala powszechne mity, które ukształtowały się w wśród naszego społeczeństwa – ukrzyżowanie chrześcijan w Koloseum, podpalenie Rzymu przez cesarza-artystę i wiele innych.

Oczywiście poza samą postacią Nerona, autor przybliża nam otoczenie dworcu cesarskiego. Poznajemy drogę dojścia do władzy jego matki Agrypiny, liczne spiski na dworze, inteligentnego jednak poddającego się wpływom Klaudiusza, wyzwoleńców cesarskich, lokalnych królów oraz inne postaci, które przeszły do historii z opisywanego czasu. Profesor Krawczuk poświęca sporo miejsca m.in. wychowawcy, a później doradcy Nerona – Senece Młodszemu, który po tej lekturze udowodni nam, że koniunkturalizm, hipokryzja oraz zmiana rozumienia idei była kwestią nieobcą także w starożytności.

Czytając „Nerona” mamy do czynienia z naprawdę wybitną książką, którą czyta się przyjemnie, a do tego ma się gwarancję, co do jakości i faktów historycznych. Naturalnie brać musimy pod uwagę, że autor napisał książkę ponad 50 lat temu. W tym czasie pojawiło się wiele nowych argumentów, odkryć, badań oraz dysput naukowych, dlatego np. zdanie Pana profesora odnośnie gestu dla ułaskawiania lub skazywania na śmierć gladiatora należy wziąć w cudzysłów. Także na stronie 272 udało mi się natrafić na błąd odnośnie datowania – w 67 roku n.e. nie mógł umrzeć król Icenów – Prasutag, gdyż to po jego śmierci zaczęła się rewolta Boudiki (60-61 n.e.).

Samo wydanie książki jest bardzo ładne, treść uzupełnione czarno białymi grafikami i zdjęciami, zakończone bibliografią na końcu. Podsumowując, nie ukrywam, że lektura „Nerona” była dla mnie wyjątkową przyjemnością – jak zawsze zresztą w przypadku dzieł Pana profesora. Dla pasjonatów twórczości autora z pewnością przyjemnym dodatkiem będzie, że już prawie 97-letni historyk uraczył nas swoją krótką dedykacją na początku.

Aleksander Krawczuk, Neron

Aleksander Krawczuk

Neron

Nowa edycja cieszącej się dużą poczytnością (kilka wydań, przekłady na języki obce) książki profesora Aleksandra Krawczuka o owianym złą sławą cesarzu Neronie oraz o Imperium Rzymskim za jego panowania. Publikacja łączy walory napisanej przystępnym stylem opowieści oraz popularnonaukowej biografii, wiernie wykorzystującej źródłowy materiał historyczny – wszystkie pojawiające się w niej postaci naprawdę istniały, wszystkie opisywane wydarzenia rzeczywiście miały miejsce.

Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus, znany powszechnie jako Neron, żył w latach 37-68 n.e., a od roku 54 aż do samobójczej śmierci władał największą potęgą starożytności – Imperium Rzymskim, rozciągającym się wtedy od ziem dzisiejszej Anglii i Portugalii po Syrię i Egipt. Jak doszło do objęcia panowania przez siedemnastoletniego młodzieńca? Jak wielki wpływ na jego wychowanie i rządy miał jego nauczyciel i doradca, niemoralny moralista, wybitny filozof Seneka? W jakich okolicznościach i dlaczego wybuchły wówczas bunty przeciwko rzymskiej hegemonii w odległych prowincjach Imperium – w Brytanii i w Judei? Czy Neron rzeczywiście kazał zamordować własną matkę i podpalić Rzym? Był zwyrodniałym mordercą, czy cynicznym politykiem? Błaznem na tronie, czy całkiem dobrym poetą i aktorem? Uważny czytelnik książki profesora Aleksandra Krawczuka będzie miał możliwość udzielenia sobie odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących życia i czasów jednego z najbardziej znanych władców starożytnego Rzymu.

Cena: 29,95 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów