Książka „Oblężenie” autorstwa Gerainta Jonesa to kolejna część powieści historycznej opowiadającej losy legionisty Felixa-Corvusa i jego przyjaciół. W poprzedniej części – „Krwawy las” – bohater wziął udział w tragicznej wyprawie trzech rzymskich legionów w Germanii Północnej, która doprowadziła do klęski Rzymu w lesie Teutoburskim. Niewielu Rzymianom udało się przeżyć, a tym którym się to udało trafili do germańskiej niewoli. Kadra oficerska została wybita, po wcześniejszych torturach i ujawnianiu informacji o rzymskich umocnieniach w okolicy.
Po zakończeniu pierwszego tomu powieści byłem przekonany, że autor nie pozostawi historii bez jasnego zakończenia. Z zapisków rzymskich dziejopisarzy wiemy, że wybicie trzech legionów rzymskich było szokiem dla samego cesarza Augusta, który miał chodzić po pałacu i wykrzykiwać: „Kwinktyliuszu Warusie, oddaj legiony” (Quinctili Vare, legiones redde!). Z pewnością cios był także o tyle silny, że zdobycze terytorialne w Germanii nagle zostały stracone, a tereny na zachód od Renu znalazły się w zagrożeniu.
To co jednak interesuje najbardziej autora to próba odtworzenia losów tych żołnierzy, którzy przetrwali masakrę. Z pewnością niektórym udało się wywalczyć drogę ku fortom rzymskim, a jeszcze inni wykorzystali sposobność i uciekli oraz dołączyli do innych rzymskich sił w okolicy. Autor właśnie przedstawia tę drugą wersję wydarzeń. Felix wraz z żyjącymi towarzyszami: Kikutem, Mikonem, Brando przystępuje do oblężonych wojsk rzymskich w jednym z fortów w regionie. Ukazany zostaje nam prawdziwy świat wojny – pełen bólu, cierpienia, krwi. Autor podobnie jak w poprzedniej części stosuje wiele epitetów, aby podkreślić dramaturgię, wyczerpanie oraz brutalność. Z pewnością widać tutaj, także doświadczenie autora, który jest weteranem wojennym i wie, jak życie koszarowe wygląda.
Opis walk, zakradania się, podstępów jest niezwykle żywy i ciekawy. Nie brakuje także tajemniczych mordów w murach fortu, co tylko dodaje tajemniczości oraz podejrzliwości wobec kolejnych postaci. Autor zgodnie z zachowanymi przekazami historycznymi stara się odwzorować kolejne wątki wydarzeń, urozmaicając je o własne przemyślenia.
Autor chcąc przenieść nas w świat życia koszarowego stosuje dużą ilość przekleństw, które w moim odczuciu są czasami troszkę dziwne. Nie zamierzam ich wymieniać w recenzji, ale określanie przez Rzymian Germanów jako „miłośników kóz” jest co najmniej dziwne. Być może wynika to z błędnego tłumaczenia; ciężko jednoznacznie stwierdzić.
Z pewnością osoby, które przeczytały pierwszy tom i były zainteresowane, zapoznają się z kolejną część przygód Felixa. Akcja jest niezwykle wartka, a miłośnicy militariów nacieszą się mnogością starć, krwawych opisów oraz wiarygodnym odwzorowaniem życia rzymskiego żołnierza.
Geraint Jones
Drugi – po Krwawym lesie – tom przygód legionisty Feliksa-Corvusa.
Wojenny weteran prezentuje kolejną doskonałą powieść idealną dla fanów Bernarda Cornwella, Simona Scarrowa, Bena Kane a i Conna Igguldena, realistyczną historię o filmowym tempie akcji.
Po katastrofalnej klęsce Warusa w Lesie Teutoburskim niedobitki legionistów trafiają do niewoli, a Arminiusz w triumfalnym pochodzie zajmuje kolejne rzymskie forty niemal bez walki. Z wyjątkiem jednego. Fortu Aliso broni garstka gotowych na wszystko żołnierzy. Feliksowi i kilku jego towarzyszom udaje się wyrwać z niewoli i dołączyć do zdeterminowanych obrońców. Rozpoczyna się oblężenie. Realistyczne opisy brutalnych walk, rozpacz i determinacja, krew i pot, wola przetrwania i odpowiedzialność za towarzyszy broni – ta trzymająca w napięciu powieść pokazuje, że prawa wojny i los szeregowego żołnierza – bez względu na epokę – są uniwersalne. Dla czytelników o mocnych nerwach.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum