Galvin jest synem wodza plemienia Arwernów – Celtyllusa, któremu wróżona jest wielka przyszłość. Oddany pod opiekę, zgodnie z celtyckim zwyczajem, innej rodzinie, a potem wychowanie druidom zdobywa niezbędną wiedzę mającą mu pomóc w kształtowaniu losów swojego plemienia. Wraz z pobraniem nauk, udaje się do tajemniczego regionu, w którym ma przejść naukę walki mieczem, wytrzymałości, walki z bólem oraz radzeniu sobie w obliczu przeciwności, które pozwolą mu stać się wielkim wojownikiem. To jest moment, w którym Galvin zdobywa przeświadczenie o swoim wyjątkowym przeznaczeniu, które wpaja mu piękna i tajemnicza nauczycielka Scatah. Nie brak oczywiście tutaj pierwszej miłości chłopca oraz poznawania seksualności.
W międzyczasie Czytelnik śledzi życie i rozwój kariery politycznej Cezara, który z ambitnego młodzieńca staje się śmiertelnie niebezpiecznym politykiem. Jego inteligencja, gra, pewność siebie oraz błyskotliwość pozwalają mu z impetem dostać się na scenę polityczną. Ukazana zostaje nam jego droga budowy i czynniki kształtujące charakter. Dowiadujemy się jak Cezar jako nastolatek musiał zaopiekować się domem i został pater familias, gdy zmarł jego ojciec. Ważna i odpowiedzialna rola w rodzie ugruntowała jego silne i przywódcze cechy charakteru.
Poznajemy jego bezwzględność w starciu z piratami, którzy wpierw go pochwycili jako jeńca, a potem zawiśli na krzyżach, zgodnie ze złożoną przez Cezara przysięgą. Widzimy obrotność Cezara na scenie politycznej, która pozwala mu się jednać z wpływowymi Rzymianami tamtych czasów: Pompejuszem oraz Krassusem. Co więcej, Cezar lawiruje między stronnictwami popularów i optymatów, dopasowując się do sytuacji, a nawet udziela audiencji szalonemu Katylinie. Nie brak także historii o przygodach miłosnych Cezara w Bitynii – Swetoniusz podaje jakoby Cezar miał uprawiać akt miłosny z królem Nikomedesem. Po Rzymie krążyły plotki, określające Cezara „królową” i szydzące z niego. W książce nieraz ambitny Rzymianin musi się mierzyć z tą pogłoską, odpierając ataki zajadłych senatorów, a także pytania matki.
Nie ukrywam, że pozycja Pani Karoliny wywołała u mnie pozytywne emocje. Książka jest napisana naprawdę bardzo ciekawym i przyjemnym językiem. Akcja jest wartka, postaci wyraziste i świetnie scharakteryzowane, a historia dwóch wielkich wodzów opisana w sposób przystępny. Autorka opiera się na źródłach historycznych i łączy fakty z czystymi wyobrażeniami o wychowaniu i dorastaniu Galvina. Imię Wercyngetoryksa nie jest nam znane i imię przyszłego wodza Galów to po prostu wymysł autorki. Odnośnie zwyczajów celtyckich ciężko jest mi się wypowiedzieć z racji na brak mojej wiedzy na ten temat. Pełno jest w książce elementów mistycznych i magicznych – głównie tyczących się właśnie życia Galvina. Niesamowite próby jakim poddawani byli młodzi chłopcy oraz magiczne sny i widzenia są częścią tej niesamowitej historii. Unikalności dodaje fakt, iż w Galii walczyły także kobiety, które szkoliły młodych Celtów na wojowników.
Historia Cezara to z kolei powrót do Rzymu (po ucieczce przed prześladowaniami Sulli), stopniowe pięcie się po szczeblach kariery i budowanie swojej reputacji. Pani Karolina bardzo dużą rolę w zmianie postawy życiowej Cezara przypisuje tragicznej śmierci jego żony Kornelii, która prosiła go aby stał się „wielki”.
Jedynym minusem, w moim odczuciu, było czasami łączenie dwóch nie powiązanych ze sobą wątków, bez wyraźnego rozdzielenia akapitów. Czytelnik czytający treść może się przez to poczuć zmieszany. Sumując jednak całokształt, należy jasno stwierdzić, że pozycja zaciekawi wręcz każdego.
Karolina Janowska
Opowieści celtyckie. Początek to pierwszy z trzech tomów niesamowitych przygód Galvana Wercyngetoryksa i Juliusza Cezara.
Nad kraj Celtów nadciąga niebezpieczeństwo ze strony rosnącej w siłę potęgi Rzymu. Gdy na świat przychodzi syn wodza Arwernów Galvan druidzi upatrują w nim wybrańca bogów który wedle przepowiedni odnowi blask celtyckiej chwały i zjednoczy wszystkie plemiona dając początek silnemu imperium. Po tragicznej śmierci ojca chłopiec zostaje odesłany do kapłanów gdzie rozpoczyna długą naukę sztuki wojennej. Pod okiem rozporządzającej starożytną magią kapłanki wkracza na niełatwą drogę swego przeznaczenia. Tymczasem po drugiej stronie Alp rodzinna tragedia popchnie młodego obywatela rzymskiego na szlak wiodący do władzy i zaszczytów okupionych wolnością i krwią Celtów który pewnego dnia skrzyżuje się z linią życia Galvana. Galvan będzie musiał dokonać wyboru między obowiązkiem narzuconym mu przez bogów a zakazaną miłością która zrodzi się między nim i córką jego mistrzyni.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum