Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Podziękowanie dla cesarza Juliana za konsulat

Klaudiusz Mamertinus

Podziękowanie dla cesarza Juliana za konsulat

Książka „Podziękowanie dla cesarza Juliana za konsulat” to kolejne już wydanie tekstu starożytnego w ramach serii FONTES HISTORIAE ANTIQUAE. Tym razem do rąk Czytelników oddane zostaje tłumaczenie na język polski mowy pochwalnej, jaką wygłosił Klaudiusz Mamertinus w 362 roku w senacie w Konstantynopolu, na cześć cesarza Juliana I (w jego obecności), w zamian za mianowanie go konsulem. Książka oczywiście wydana została przez Wydawnictwo Naukowe UAM.

Autorką tłumaczenia z łaciny jest Pani Anna Pająkowska-Bouallegui, która także opatrzyła książkę wprowadzeniem, przypisami i komentarzami. Łącznie pozycja liczy sobie ponad 50 stron.

Jak zaznacza autorka, mowę Klaudiusza podzielić można na cztery części: wstęp, pochwałę cesarza za jego osiągnięcia polityczne i wojskowe, osobiste podziękowania oraz zakończenie. Niezwykle mocno wybrzmiewa przekonanie Klaudiusza o geniuszu, dobroci i wyjątkowości cesarza, który jego zdaniem przewyższa wszystkich swoich poprzedników. Dodatkowo zaznacza on, jak skromnym i oszczędnym jest człowiekiem Julian, który na domiar wszystkiego jest łaskawy i hojny wobec swoich poddanych. Julian ma w swoim otoczeniu licznych mądrych doradców oraz przyjaciół, a osoby które mianuje na urzędy mogą liczyć na jego pełne zaufanie.

Książka jest niezwykle ciekawym materiałem dydaktycznym, zarówno dla pajsonatów historii, jak i osób szkolących swoją znajomość łaciny. Tekst posiada dużą wartość merytoryczną (zwłaszcza wprowadzenie i komentarze autorki), jak i poglądową na to jak wyglądały relacje polityczne w państwie późnorzymskim. Poznajemy niezwykle interesujący obraz Juliana, który jawi się nam jedynie w pozytywnym świetle; co z drugiej strony nie powinno dziwić, zwłaszcza że mowa została wygłoszona w obecności cesarza, a osoba chciała mu podziękować i z pewnością jeszcze przypodobać.

Dodatkowo jak wspomniałem, dla pasjonatów łaciny jest to ciekawa propozycja analizy tekstu w łacinie, gdyż w wydaniu po lewej stronie mamy treść oryginalną, a po prawej tłumaczenie autorki.

Podsumowując, bardzo polecam najnowsze wydanie Wydawnictwa Naukowego UAM, które tak jak poprzednie, zachowuje bardzo wysoką jakość.

Fontes Historiae Antiquae nr 51: Klaudiusz Mamertinus, Podziękowanie dla cesarza Juliana za konsulat

Klaudiusz Mamertinus

Podziękowanie dla cesarza Juliana za konsulat

Jest to pierwszy polski przekład mowy pochwalnej Klaudiusza Mamertinusa, konsula roku 362, zatytułowanej Podziękowanie dla cesarza Juliana za konsulat. Autor wygłosił ją 1 stycznia 362 r. w obecności cesarza, inaugurując w ten sposób swoje urzędowanie na stanowisku konsula. Mamy do czynienia z panegirykiem, przedstawiającym Juliana Apostatę jako władcę idealnego, wśród poprzedników nie mającego sobie równego. Udostępnienie tego tekstu w języku polskim jest spełnieniem oczekiwań szerokiego grona badaczy oraz miłośników i znawców antyku.

Autor mowy, Klaudiusz Mamertinus (Claudius Mamertinus), był wysokim rangą rzymskim urzędnikiem i jednym ze współpracowników cesarza Juliana Apostaty (361-363). Za następców Apostaty, Walentyniana i Walensa, Mamertinus był prefektem Italii, Afryki i Ilirii, ale oskarżony o defraudację funduszy państwowych został usunięty ze stanowiska w roku 365. Prawdopodobnie pochodził z Trewiru.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów