Książka „Pastuch panem Rzymu” autorstwa Łukasza Ścisłowicza to pozycja historyczna skupiająca się na analizie sylwetek trzech kontrowersyjnych cesarzy rzymskich z III wieku n.e.: Heliogabala, Aleksandra Sewera i Maksymina Traka. Celem książki jest podjęcie próby zderzenia różnych źródeł i informacji o cesarzach oraz wyciągnięcie wniosków. Publikacja, w formie ebooka, wydana została przez wydawnictwo Promohistoria (Histmag.org).
Pozycja to niemal 100 stron treści, wzbogaconej w ilustracje, opisy, przypisy oraz odwołania do źródeł. Na końcu pozycji znajdziemy obszerną bibliografię, na której bazował autor. We wstępie przedstawiano nam zarys opisywanego okresu historycznego. Ukazany zostaje nam upadek dynastii Antoninów, wraz ze śmiercią Kommodusa, oraz panowanie pierwszych cesarzy z dynastii Sewerów. Śmierć Karakalli, a później Makrynusa, na początku III wieku n.e., doprowadziły do dalszej degrengolady władzy w państwie rzymskim, która miała miejsce od końca II wieku n.e. Na tron wstąpili kolejni władcy, których biografie są bardzo negatywnie przedstawione w zachowanych źródłach historycznych – Heliogabal, który rzekomo kazał się do nazywać „panią” z racji na swoją pasywną rolę w związkach; Aleksander Sewer, będący określany „mamisynkiem” i będący pod władzą matki oraz babki; czy Maksymin Trak, który był niezwykle brutalny i który wywodził się z nizin społecznych.
Podsumowując, jeżeli ktoś chciałby bliżej zapoznać się z sylwetkami Heliogabala, Aleksandra Sewera i Maksymina Traka, z pewnością może śmiało sięgnąć po tę pozycję. Jest to bardzo przyjemne kompendium wiedzy o cesarstwie, od początku do połowy III wieku n.e. Autor bazuje na licznych źródłach, a jego twierdzenia poparte są licznymi przypisami. Polecam!