Książka „Religie Rzymu” autorstwa Mary Beard to prawdziwa skarbnica wiedzy o wierzeniach antycznych Rzymian, a także próba spojrzenia na religię Rzymian z innej perspektywy.
Autorzy wielkiego, liczącego ponad 500 stron, dzieła – Mary Beard, John North, Simon Price – w ciągu 10 lat wytężonej pracy stworzyli monumentalny zbiór informacji o świecie rzymskiej religii. Autorzy skupiają się głównie na rozwoju i transformacji wierzeń w obrębie kolejnych form ustrojowych. Podkreślają jak bardzo przenikały się ze sobą różne kulty ówczesnego świata. Analiza wyznań jest prowadzona w kontekście szerszym, co pozwala zupełnie inaczej zrozumieć społeczeństwo rzymskie. Dotychczas opisywano religię rzymską, jako odrębne elementy: „pogańską”, żydowską czy chrześcijańską. Tutaj autorzy udowadniają, że wyznania się przenikały i wzajemnie na siebie oddziaływały, co wynikało z mnogości kultur w Imperium.
Naturalnie Czytelnik pozna niektóre ze świąt, genezę ich powstania; bóstwa oraz ich mnogość wizerunków. Pozycja ukazuje stopniowe przekształcanie się religii rzymskiej wraz z rozwojem Rzymu oraz stopniowe wypieranie tradycyjnych bóstw rzymskich przez Jezusa z Nazaretu.
Książka, która jest starannie wydana, z pewnością zachwyci osoby chcące jeszcze bardziej rozszerzyć swoją wiedzę o religii Rzymu. Multum informacji oraz odwołania do źródeł powodują, że w rzeczywistości mamy do czynienia z poważną naukową pracą, która w gruntowny sposób analizuje rzymskie wierzenia. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle bogata bibliografia oraz mnogość przypisów, które pozwalają sięgnąć po szersze opracowania tematu oraz uzupełnić wiedzę. Z pewnością pozycja jest nie wskazana dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem Rzymian. Nie znajdziemy tu dokładnych opisów o Larach czy kulcie Geniusza. Książka jest skierowana do osób mających już sporą wiedzę w tematyce Rzymu: pasjonatów, studentów czy naukowców.
Mary Beard, John North, Simon Price
Książka prezentuje całkowicie odmienne od dotychczasowych spojrzenie na przeszło tysiącletnią historię życia religijnego Rzymu: od założenia Miasta, przez powstanie imperium, aż do przyjęcia chrześcijaństwa. Religia znajdowała się w centrum kultury rzymskiej; była częścią działań politycznych i wojskowych, władzy cesarskiej i jej przeciwników, życia rodzinnego i dyskursu filozoficznego. Erudycyjna opowieść Autorów umieszcza religię zarówno w kontekście kulturowym prostej osady z VIII wieku przed Chr., jak i kosmopolitycznego, wielokulturowego społeczeństwa pierwszych wieków chrześcijaństwa.
Narracja książki koncentruje się na kilku bardziej ogólnych problemach, czyli jak interpretować teorie stworzone przez samych Rzymian na temat ich własnego systemu religijnego i jego początków, na relacjach religii ze zmieniającym się pod względem politycznym Rzymem, znaczeniu monumentów i ich rozmieszczeniu w przestrzeni miejskiej, na zmieniających się wyobrażeniach na temat tożsamości i wspólnoty, religijnych innowacji i – w końcu – rewolucji.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum