Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Śledztwo Decjusza

John Maddox Roberts

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Śledztwo Decjusza

Książka „Śledztwo Decjusza” autorstwa pana Maddoxa otwiera obiecujący cykl powieści historycznych, w których mocno przewija się motyw kryminalny.

Autor wykonał niemalże tytaniczną pracę, polegającą na poznaniu polityczno-społecznych realiów epoki schyłku Republiki Rzymskiej (I wiek p.n.e.). Realia życia codziennego starożytnych mieszkańców Rzymu przekazane są nam z fotograficzną dokładnością, nie wyłączając topografii (i jej ewolucji w czasie) Wiecznego Miasta.

Co prawda, podczas lektury tej książki złapałem pana Maddoxa na błędzie merytorycznym. Aż dziw, że w tak dokładnie dopracowanej książeczce trafiło się takie niedopatrzenie.

A mianowicie. W dialogu między głównym bohaterem Decjuszem a wysłannikiem rzymskiego wodza Lukullusa pada stwierdzenie, ze Bitynia to jedyna prowincja Rzymu nabyta na drodze przepisania jej testamentem jako daru dla senatu i ludu rzymskiego przez umierającego władcę. Jest to nieprawda. Bitynia była trzecim i ostatnim takim nabytkiem w rzymskiej historii. Pierwszy był Pergamon, który został zapisany senatowi i ludowi rzymskiemu przez Attalosa III w 133 p.n.e., drugim była Cyrenajka zapisana Rzymowi w 96 p.n.e. przez Ptolemeusza Apiona a trzecim była właśnie Bitynia zapisana Republice Rzymskiej w 74 p.n.e. przez Nikodemesa IV a nie III jak jest w powieści. Ale w tym przypadku nie wiem czy za błąd w numeracji bityńskich Nikomedesów nie obwinić wydawcy książki, czyli Bellony za brak należytej korekty tekstu.

Mimo wyżej wymienionych słabostek, jakich dopatrzyłem się w omawianej książce polecam jej lekturę wszystkim miłośnikom kryminałów i dobrych powieści historycznych.

Śledztwo Decjusza

John Maddox Roberts

Śledztwo Decjusza

Pierwsza część tej kilkutomowej serii przenosi nas w czasy, kiedy Rzym, władający połową świata, jest w odczuciu własnych mieszkańców miejscem równie dzikim jak pigmejska wioska nad Nilem. Rzymscy legioniści utrzymują pokój w setkach odległych miast, lecz ulic Rzymu, rządzonego przez gangi, nie patroluje ani jeden żołnierz. Zabrania tradycja! Miasto, ongiś cieszące się szacunkiem, jako sojusznik wiernie przestrzegający zobowiązań traktatowych, zawsze gotowe bronić wolności sąsiednich państw, teraz jest postrzegane jako pazerny drapieżca.

Młody komisarz sprawuje nadzór nad Suburą – okrytym złą sławą dystryktem, znanym także z czerwonych latarń. Pewnego wieczoru ginie tracki sztyletnik, wyzwoleniec, który w przeszłości walczył jako gladiator znany pod nazwiskiem Sinistrus. Wydarzenie na pierwszy rzut oka nic nieznaczące – wszak ofiara nie była nawet wolno urodzonym obywatelem – zapoczątkuje całą serię dziwnych, pozornie nieistotnych i niepowiązanych ze sobą wypadków… Gdy w dokach płonie jeden z magazynów i dochodzi do kolejnej zbrodni, dokumenty w sprawie tajemniczego morderstwa zostają utajnione, zapieczętowane i złożone dla bezpieczeństwa w świątyni Westy. Młody Decjusz musi prowadzić dochodzenie bez dostępu do kluczowych dowodów. Byłoby najlepiej, gdyby zakończył je szybko i bez rozgłosu. Mija czas, a przybywa ofiar…

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów