Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Total War Rome: Zniszczyć Kartaginę

David Gibbins

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Total War Rome: Zniszczyć Kartaginę

Książka „Total War Rome: Zniszczyć Kartaginę”, jest kolejną powieścią historyczną Davida Gibbinsa, podwodnego archeologa oraz powieściopisarza. Tym razem autor przenosi nas w lata 168-146 p.n.e., czyli jeden z najważniejszych okresów dla Republiki Rzymskiej, mających zadecydować o jej przyszłych losach. Po zwycięskiej wojnie macedońskiej i pokonaniu ogromnej armii Perseusza pod Pydną w 168 roku p.n.e., Rzym staje w obliczu ostatecznej rozprawy z największym wrogiem – Kartaginą.

Głównymi bohaterami powieści są Scypion Emilian (później nazywany Afrykańskim Młodszym) – syn zwycięzcy spod Pydny, Lucjusza Emiliusza Paulusa, predystynowany do ostatecznego pokonania Kartaginy; oraz Fabiusz – jego druh i przyjaciel, postać fikcyjna. Autor powieści umiejętnie miesza postaci historyczne i fikcyjne, tak aby jak najracjonalniej i najsensowniej ukazać te czasy. Jak sam zauważa pod koniec książki („Od autora”), fakty na temat zwycięzcy spod Kartaginy w 146 roku p.n.e. „zapełniłyby może jedną stronicę”. W takiej sytuacji pisarz zmuszony jest popuścić wodze fantazji i spróbować opisać wydarzenia zarówno ciekawie, jak i zgodnie ze znaną nam historią.

Pod względem historycznym, nie można mieć żadnych zastrzeżeń, co do fabuły. Autor na początku powieści (we „Wprowadzeniu”) zapoznaje czytelnika z czasami, w jakich toczyć się będzie powieść. Przedstawia podstawowe terminy rzymskie, miary długości, historię oraz budowę wojska rzymskiego. Od strony fikcji również nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Wszystkie swoje wyobrażenia (np. powstanie akademii Scypiona Starszego) opiera na głębokich przemyśleniach i analizie faktów. Argumentuje pod koniec książki, czemu zdecydował się w taki, a nie inny sposób wyobrazić pewne kwestie. W sytuacjach, kiedy nie wszystko zostało opisane przez starożytnych pisarzy, pozostaje nam jedynie właśnie fantazjowanie i próba logicznego wytłumaczenia zjawisk.

Niezwykle ciekawą postacią jest Polibiusz, dowódca jazdy greckiej, który w czasie wojny dostał się do niewoli rzymskiej i następnie służył Rzymianom. Z czasem senat i wielu prominentnych polityków dostrzegło jego ogromną wiedzę. Polibiusz stał się zaufanym doradcą i przyjacielem Scypiona; towarzyszył mu w bojach w Hiszpanii czy Afryce, w międzyczasie spisując dzieje historyczne. Jego dzieło „Dzieje Rzymu” to jedna z najważniejszych pozycji, opisujących lata 264 do 146 p.n.e. Według mnie David Gibbin właśnie tę postać ukazał najciekawiej i najbarwniej.

Naturalnie autor nakreśla także scenę polityczną i społeczną tamtych czasów. Senat podzielony jest na wiele spiskujących frakcji, gdzie jeden ród stara się wybić kosztem drugiego. Czasami wizja zdobycia prestiżu, prowadzi niektórych prominentnych Rzymian do spisku i budowania relacji z odwiecznym wrogiem. Autor wyraźnie odróżnia „dobrych Rzymian” od tych „złych” (Metellus). Młody Scypion jest uosobieniem cnót rzymskich i honoru, który dla dobra Rzymu jest w stanie zniszczyć znienawidzoną Kartaginę oraz dokonywać dalszych podbojów. Bohater dostrzega zepsucie Republiki i sięga w przyszłość licząc, że państwo znajdzie się w rękach jednej, acz silnej jednostki, która poprowadzi wojsko zawodowe daleko poza Rzym.

Czytanie książki sprawiło mi dużo radości, i z pewnością czas mi się nie dłużył. Akcja toczy się wartko, a wszelkie wydarzenia są logicznie połączone. Jak sam autor zauważa jego powieści charakteryzują się szybkim tempem, czego nie można mu odmówić. Czasami wydawało mi się, że autor decyduje się na zbyt duże „przeskoki w czasie”. Na przykład po udanej (i ciekawej) akcji szpiegowskiej bohaterów w Kartaginie, autor zamiast ukazać budowanie sojuszy oraz poparcia Scypiona dla kampanii afrykańskiej, od razu przenosi nas pod mury kartagińskie wraz z rzymskimi legionami. Uważam że niekiedy, takie właśnie szybkie przenoszenie akcji i pomijanie innych ciekawych zagadnień, źle wpływa na całą fabułę. Pomimo jednak tego aspektu, mogę szczerze polecić książkę, zarówno pasjonatom starożytności, jak i zwykłym czytelnikom. Pozycja jest warta wskazania zwłaszcza, jeśli planujemy spróbować swoich sił w grze Total War II Rome.

David Gibbins, Total War Rome. Zniszczyć Kartaginę

David Gibbins

Total War Rome. Zniszczyć Kartaginę

JAK DALEKO POSUNIESZ SIĘ DLA DOBRA RZYMU Powieść zainspirowana bestsellerową grą strategiczną Total War Rome II i ściśle powiązana z jej wydaniem. Zniszczyć Kartaginę jest pierwszą z serii powieści rozgrywających się w tym zachwycającym rozmachem uniwersum. Rzym Macedonia Kartagina lata 168-146 p.n.e. Opowieść o losach młodych Rzymian w przełomowych dla republiki czasach. Kształceni w tajnej akademii chrzest bojowy przechodzą w bitwie pod Pydną stolicą Macedonii. Jednak prawdziwą przeszkodą dla nieograniczonej ekspansji Rzymu jest Kartagina od czasów zwycięstwa nad Hannibalem pozostawiona własnemu losowi. Przyjaźń miłość zdrada rzucone na barwnie nakreślone tło autentycznych wydarzeń z których najważniejsze – zburzenie Kartaginy – stanie się początkiem epoki wielkich podbojów i… wojny totalnej. Podróż do serca imperium glorii bitew i ponurej codzienności krwawych pobojowisk politycznych knowań najwspanialszych i najbardziej okrutnych chwil Rzymu trafi zarówno do graczy jak i miłośników dobrej literatury przygodowo-historycznej. Seria Total War jest w sprzedaży od 12 lat i do tej pory na świecie sprzedano ponad 12 milionów egzemplarzy różnych wersji tej gry oraz 7 milionów doładowań materiałów dodatkowych. David Gibbins ur. 1962 – kanadyjski autor siedmiu przygodowo-historycznych powieści bestsellerów New York Timesa oraz London Sunday Times wydanych w 30 krajach w łącznym nakładzie 2 milionów egzemplarzy. Z wykształcenia jest archeologiem. Jego hobby to nurkowanie.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów