Książka „Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie” autorstwa Edwarda Gibbona to z pewnością dzieło epickie. W Polsce książka jest osobną pozycją, a zarówno kontynuacją innego dzieła Gibbona „Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego”. Angielski autor swój utwór napisał jako całość w XVIII wieku, pod tytułem: „The history of the decline and fall of the roman empire”. Jest to monumentalne dzieło, które na lata stało się jedną z najsłynniejszych pozycji książkowych na świecie i po dziś dzień jest źródłem informacji o historii Cesarstwa Rzymskiego, przyczyn jego upadku, jak i dziejów Imperium Bizantyjskiego.
Wracając do wydania polskiego, na rynku znajdziemy wspomniane dwie części:
- pierwsza: „Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego” – skupia się na czasach od rozpoczęcia się panowania dynastii Antoninów (96 n.e.), po wejście w czas kryzysu III wieku i rządy cesarza Juliana I.
- druga: „Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie” – skupia się na faktycznym upadku Rzymu, jego regresie i oficjalnym odesłaniu insygniów cesarskich z Rzymu do Konstantynopola w 476 n.e.
Z pewnością czytając tę książkę, należy mieć w głowie fakt, że autor tworzył niemal 300 lat temu, w związku z czym wiele faktów lub wniosków nie jest już trafionych, co wynika z obecnie większej wiedzy archeologów oraz nowych odkryć. Mimo wszystko wnioski Gibbona były niezwykle odważne, jak na tamte czasy – śmiało krytykował chrześcijaństwo, jako przyczynek lub element przyspieszający upadek Rzymu. Za to m.in. jego dzieło zostało wpisane w 1783 roku do „Indeksu ksiąg zakazanych”.
Zaznaczyć należy jednak, że Edward Gibbon w swoich rozważaniach opiera się na wielu aspektach. Jako czynniki, które wyraźnie wpłynęły na upadek Rzymu wymienia masową inwazję ludów barbarzyńskich na Imperium oraz utratę poczucia obywatelskiego wśród Rzymian, którzy m.in. unikali służby wojskowej oraz zaprzestali dbania o dobro publiczne.
Edward Gibbon pozwala sobie na liczne cytowanie źródeł oraz stosowanie przypisów, co jest ewenementem dla tamtych czasów; swoją drogą można go uznać za prekursora wykorzystywania przypisów w przedstawianiu złożonego zagadnienia. Tworząc w epoce oświecenia autor bazował przede wszystkim na olbrzymiej ilości źródeł. Czytelnik biorąc do ręki książkę uświadomi sobie jak potężną ilość informacji otrzymuje do ręki – na samym końcu pozycji znajduje się łącznie ponad 150 stron przypisów, wydrukowanych małą czcionką. Ilość zgromadzonych informacji, źródeł oraz rozwinięć zagadnień zmusza mnie jednak do skrytykowania wydania. Z pewnością o wiele wygodniejszym dla Czytelnika sposobem czytania byłoby umieszczenie przypisów na dole strony, zwłaszcza jak mamy do czynienia z taką ich ilością.
Poza powyższym minusem, wydanie książki jest moim zdaniem bardzo dobre. Twarda okładka, ilustracje, indeks postaci czy nazw geograficznych dowodzą, jak dużo pracy włożono w wydanie pozycji.
Podsumowując, każdy pasjonat Rzymu, historyk, miłośnik ciekawej fabuły powinien sięgnąć po tę pozycję, jak i wcześniejszą część. Z pewnością czas zostanie spożytkowany w dobry sposób.
Edward Gibbon
Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie
Dzieło angielskiego autora prezentujące dziedzictwo rzymskiego imperium teraz w trzytomowym wydaniu! Książka – owoc pracy i przemyśleń wszechstronnego erudyty, który swobodnie porusza się wśród dorobku samych Rzymian, jak i w kręgu ich przeciwników – napisana w wieku XVIII, zapoczątkowała obfite badania nad Rzymem, które przez kolejne lata owocowały plejadą autorów i książek, a jednak przez dwa i pół wieku wznawiano pracę Gibbona w kilkunastu językach i w wielu krajach – zawsze z sukcesem. W Polsce wydajemy go już po raz kolejny.
Cena: 43,78 zł | Produkt jest dostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum