Książka „Wespazjan. Fałszywy bóg Rzymu” jest trzecią częścią cyklu poświęconego Wespazjanowi, założycielowi dynastii flawijskiej oraz inicjatorowi budowy wspaniałego amfiteatru – Koloseum. Akcja tomu trzeciego ma miejsce za panowania młodego Kaliguli, który obejmuje rządy po śmierci swojego wuja – Tyberiusza.
Początkowo Kaligula pełnił urząd rozsądnie, otaczając się licznymi doradcami. Z czasem jednak pod wpływem choroby (37 rok n.e.) zmienił się w despotę, skupiającego się na rozrywkach i rozkoszach. Spółkował ze wszystkimi swoimi siostrami (także na publicznych ucztach). Nadużywał swojej znacznej władzy, by zaspokajać żądze seksualne, i jednocześnie dawał upust zamiłowaniu do ośmieszania innych, bez względu na ich pozycję, zasługi czy wiedzę. W końcu on sam chciał też być czczony jako bóstwo i dlatego miał zamiar postawić swój posąg w świątyni w Jerozolimie. Powstrzymała go od tego dopiero groźba Żydów, że jeśli na to się poważy, wzniecą powstanie. Postać władcy-szaleńca świetnie ukazuje nam Robert Fabbri w swojej książce. Pozwala sobie on, wobec wielu niepewnych informacji, na domysły i kreowanie fabuły według własnych przypuszczeń, nie tylko co do osoby cesarza, ale także kwestii religijnych.
Autor odpowiednio układa fakty, tak aby czytelnik mógł poznać bliżej postać świętego Pawła oraz zaznajomić się z sądem nad Jezusem w Jerozolimie. Naturalnie autor pozwala sobie ponownie na ukazanie subiektywnej wersji historii, co jednak nie wpływa w negatywny sposób na fabułę i treść historyczną. Czytelnik może zgłębić skomplikowane relacje społeczno-wyznaniowe na terenie Judei oraz uzmysłowić sobie złożoność procesu kształtowania się wczesnego chrześcijaństwa.
Naturalnie głównym bohaterem jest Wespazjan, którego ideały służenia Rzymowi ulegają wypaczeniom. Musi spełniać wszelkie zachcianki imperatora, który zleca mu misję kradzieży drogocennego i symbolicznego przedmiotu z Aleksandrii, tylko po to aby ten mógł odbyć triumfalny pochód. Autor prezentuje nam już dojrzałego i świadomego swych decyzji bohatera, który jednak poddawany jest w dalszym ciągu licznym wyzwaniom i sprzecznościom. Nieodłącznie bohaterom towarzyszą liczne przeszkody i przeciwności losu, co tylko dodaje wigoru fabule.
Autor na koniec książki umieszcza swoje własne spostrzeżenia co do fabuły, fantazjowania, źródeł. Jest to niezwykle przydatna część książki, pozwalająca lepiej zrozumieć czas akcji oraz decyzje autora, co do wątków. Trzeci tom podobnie jak poprzednie skutecznie i efektownie przenosi nas w świat antycznego Rzymu. Autor stara się gruntownie ukazać złożoność relacji Wiecznego Miasta oraz całego Imperium za panowania „Bucika”.
Robert Fabbri
Rzym, lata czterdzieste I w. Wespazjan wraca do Rzymu z nadzieją, że wraz ze śmiercią cesarza Tyberiusza skończy się szaleńcze rozpasanie i cesarstwo podźwignie się z kryzysu. Tymczasem kolejny władca, Kaligula, na jego oczach przeistacza się w szaleńca. Jednak ekstrawaganckie projekty budowlane, niekończące się igrzyska, ostentacyjność kazirodczego związku z siostrą Druzyllą są niczym w porównaniu z najbardziej szalonym pomysłem Kaliguli: zamierza przerzucić most przez Zatokę Neapolitańską i przejechać nim w zbroi Aleksandra Wielkiego. I właśnie Wespazjan ma się udać do Aleksandrii, by dokonać kradzieży tego legendarnego pancerza. Inteligentna intryga, wartka, błyskotliwie prowadzona akcja, plastycznie i nienachalnie oddane realia Rzymu w czasach pryncypatu, mocną kreską zarysowane główne postaci prócz tytułowego bohatera również jego ochroniarza Magnusa, cesarza Kaliguli, ale też Szawła/Pawła, Heroda Agrypy i wielu innych – to atuty pisarstwa Fabbriego, do których Autor przyzwyczaił Czytelnika już w pierwszych tomach cyklu Wespazjan. Trybun Rzymu oraz Wespazjan. Kat Rzymu.
Cena: 35,28 zł | Produkt jest dostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum