Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wojownik Rzymu: Król Królów

Harry Sidebottom

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wojownik Rzymu. Król Królów

Książka „Król Królów” jest drugą częścią pięciotomowej powieści historycznej pt. „Wojownik Rzymu”, w której autor Harry Sidebottom wplata losy zromanizowanego Bryta – Balistę – w wojnę z Sasanidami na Wschodzie. Główny bohater wraca przed oblicze cesarza Waleriana po porażce i utracie ważnej strategicznie twierdzy Arete. Balista traci zaufanie władcy Rzymu, które stara się na wiele sposobów odzyskać. Dowódca wysłany zostaje do Efezu w celu nadzorowania prześladowań wobec, coraz szybciej rozszerzającej się, nowej religii – chrześcijaństwa. Posiadając mandata cesarskie, ma za zadanie rozprawić się z „czcicielami Chrystusa” i urządzać ku uciesze tłumu masowe egzekucje. W międzyczasie Balista ma wyrzuty sumienia oraz zmagać się musi ze szpiegami i zabójcami wynajętymi przez przeciwników. Ostatecznie po nie zrealizowaniu zadania cesarza Waleriana, wyrusza na wschód, gdzie ma wziąć udział w wielkiej operacji wojskowej, mającej na celu pokonanie „Wielkiego Szapura”.

W moim odczuciu, kolejna część powieści jest godna pierwszej. Akcja toczy się wartko, pojawiają się nowe, ciekawe i intrygujące postacie. Wokół głównego bohatera, aż roi się od wszelkiej maści zabójców i oponentów dworskich. Autor z pewnością celowo wybrał właśnie ten okres historyczny Cesarstwa Rzymskiego. W III wieku n.e. Rzym zmagał się z wieloma problemami natury polityczno-wyznaniowej, m.in. barbarzyńcami na granicach, uzurpatorami wewnątrz państwa oraz nowym ruchem religijnym. W tej części autor skupił się na wszystkich czynnikach, ale to kwestia chrześcijaństwa została najszerzej zarysowana. Autor udowodnił w pierwszej część powieści, że posiada ogromną wiedzę o relacjach politycznych i wojskowych tamtych czasów. W tej pozycji świetnie zarysowuje konflikty społeczne i religijne oraz mentalność ludu rzymskiego. Uwidacznia nienawiść gawiedzi do izolujących się chrześcijan oraz barbarzyństwo, z jakim rozprawiano się z wyznawcami tego ruchu. Główny bohater znajduje się w samym centrum wydarzeń, bardzo często samemu decydując o kierunku prześladowań. Wielokrotnie znajduje się na rozstaju dróg i musi walczyć z wyrzutami sumienia.

Autor oczywiście z właściwą sobie gracją i znajomością militarystyki antycznej, opisuje batalie Rzymian z Sasadniami. W ciekawy sposób zapoznaje nas z taktyką walki oraz uzbrojeniem obu stron. Wszystkie te kwestie zachowuje w odpowiedniej ilości, nie przytłaczając czytelnika masą starożytnych terminów. Wplatane wielokrotnie nazwy łacińskie dodają tylko smaczku i pozwalają się wczuć w te czasy. Dla ułatwienia czytania, na samym końcu książki (podobnie jak w pierwszej części) autor uwzględnia listę postaci oraz słowniczek wyrazów.

Fabuła podobnie jak w pierwszej części urywa się w taki sposób, aby czytelnik sięgnął po kontynuację powieści. Duża doza niepewności o dalsze losy bohatera, intrygujące czasy oraz świetny styl pisarski autora zachęcają mnie do sięgnięcia po kolejną część. Myślę, że to samo zrobią inni czytelnicy, którzy śledzą losy barbarzyńcy Balisty.

Harry Sidebottom, Wojownik Rzymu cz. 2. Król królów

Harry Sidebottom

Wojownik Rzymu cz. 2. Król królów

Rok 256. Bohater pierwszej części trylogii, Wojownik Rzymu. Ogień na Wschodzie, Balista, dowodzący obroną Arete, wraca po wielomiesięcznej walce pokonany i popadłszy w niełaskę cesarza, pędzi życie z dala od dworu. Popadłszy w niełaskę cesarza, pędzi życie z dala od dworu. Teraz jednak Sasanidzi znów zagrażają wschodniej granicy imperium. W dodatku nad Rzymem wisi widmo zdrady. Cesarstwo toczy zepsucie i antagonizmy na tle religijnym – coraz bardziej na arenie dziejów widoczni są chrześcijanie. Wezwany przez cesarza Balista zostaje wplątany w niebezpieczną sieć intryg i religijnego zamętu, a jego odwaga i lojalność – wystawione na ostateczną próbę w służbie Rzymu. Król królów to druga część trylogii . Wojownik Rzymu.. Harry Sidebottom wykłada historię starożytną na Uniwersytecie Oksfordzkim. Publikacjami na temat antycznego rzemiosła wojennego, sztuki klasycznej i historii kultury Imperium Romanum zdobył międzynarodowe uznanie. Niniejsza trylogia to jego debiut powieściowy.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów