Książka „Żołnierz cesarza” autorstwa Sebastiana Konowoła to powieść historyczna, która opowiada o życiu fikcyjnego bohatera – Kasjusza Arianusa, rzymskiego żołnierza, który zdemaskował spisek Plautianusa za panowania cesarza Septymiusza Sewera oraz wziął udział w kampanii wojennej w Brytanii. Główna fabuła utworu toczy się po śmierci Sewera, po którym rządy obejmują jego synowie: Karakalla i Geta. Kasjusz, jako wierny żołnierz Sewera i Rzymu musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zdecydować o swoim oraz bliskich losie.
Karakalla i Geta znani są w historii jako nienawidzące się nawzajem rodzeństwo. Ani ojciec na łożu śmierci, ani później matka nie byli w stanie pogodzić braci, którzy przeciwko sobie spiskowali. Pojawiła się nawet idea podzielenia Cesarstwa, tak aby obaj bracia mogli rządzić oddzielnie; obaj jednak odrzucili propozycję. Ostatecznie Geta ginie z ręki Karakalli, w obecności matki, i zostaje oskarżony o próbę zabójstwa oraz przejęcia pełni władzy. Karakalla widząc wszędzie wrogów wprowadza czas terroru.
Z jednej strony poznajemy Kasjusza jako człowieka honorowego oraz dbającego o swoją rodzinę i dom; a z drugiej jako bezwzględne narzędzie, które wykonuje kolejne egzekucje na polecenie Karakalli. Z jego ręki giną znamienitsi senatorowie i nobilowie Rzymu, m.in. zamordowany zostaje słynny prawnik i orator Papinianus, który odmawia wygłoszenia mowy obronnej na rzecz cesarza; czy była żona Karakalli, Fulwia Plautilla która po wypędzeniu z Rzymu wciąż uważana jest za zagrożenie. Żołnierz Karakalli otrzymuje także rozkazy donoszenia swojemu władcy na jakiekolwiek podejrzane zachowania oraz śledzenie matki cesarza – Julii Domny.
Historia panowania Karakalli przeplatana jest prywatnymi losami bohatera, jego tajemniczą relacją z siostrą czy jej córeczką. Dużo informacji Czytelnik uzyskuje właśnie z korespondencji rodzeństwa.
Czytelnik sięgając po książkę spotka się z nieco odmiennym stylem pisarskim, niż w innych tego typu powieściach historycznych. Autor postawił na nieco starodawne organizowanie szyku zdań, gdzie czasownik znajduje się na końcu zdania. Dla niektórych może się to wydać dziwne podejście, dla innych może to być ciekawy aspekt mający odwzorować dawne wydarzenia. Osobiście, w żadnym wypadku mi to nie przeszkadzało.
Odnośnie kwestii merytorycznych – autor w całości opiera się na przekazie Herodiana w „Historii Cesarstwa Rzymskiego”. Z jednej strony, większość znanych nam informacji o życiu Sewera, Karakalli i Gety pochodzi właśnie z tego dzieła; z drugiej jednak opisując dany okres historyczny warto wspomnieć inne źródła dla wyczerpania materiału, gdyż przykładowo zachowały się fragmenty „Historii rzymskiej” Kasjusza Diona. Portrety postaci historycznych nie różnią się jednak znacznie w przekazach Kasjusza Diona i Herodiana; co więcej nawet niewiarygodna „Historia Augusta” uważa Karakallę za tyrana. Dostrzegalną różnicą pomiędzy źródłami jest fakt, że Kasjusz Dion twierdzi, że Geta zginął z ręki wiernych Karakalli pretorianów. Pomijając jednak ten aspekt źródła antyczne są jednoznacznie wrogo nastawione do cesarza.
Moim zdaniem, autor niepotrzebnie stosuje daty dzienne i zdecydowanie mógł oprzeć się o terminologię non, kalend czy id. Z warstwy merytorycznej, chyba raz wyczytałem użycie imienia Oktawiusz w odniesieniu do pierwszego cesarza; powinno być Oktawian w warunkach polskich.
Czego mi zabrakło? Z pewnością jakiegoś posłowia autora, w którym Czytelnik mógłby dowiedzieć się więcej o motywach wyboru losu bohatera, skrótowego opisu wydarzeń, ewentualnie wylistowania innych ciekawych materiałów, na jakich bazował pisarz. Także informacja o wykorzystanym jednym źródle historycznym, mogłaby chociaż wspomnieć inne warte poznania książki o dziejach dynastii Sewerów.
Na plus – z pewnością bardzo zgodna fabuła z przekazami historycznymi, urozmaicona o fikcyjne wydarzenia. Autor bardzo ciekawie ukazał sylwetki bohaterów, a zwłaszcza „dojrzewanie” szaleństwa Karakalli czy przeobrażenie się Kajusza.
Podsumowując, książka jest przyjemną pozycją dla każdego kto interesuje się historią, a chciałby lepiej poznać czasy panowania jednego z najgorszych cesarzy Rzymu. Autor bazuje w prawidłowy sposób na zachowanym materiale historycznym, co pozwala potraktować książkę, jako przypomnienie lub opowiedzenie historii z tego okresu.
Sebastian Konowoł
Kasjusz Arianus, wierny żołnierz imperium rzymskiego, po śmierci swego mentora, cesarza Sewera, powraca do Rzymu po kilkuletniej kampanii w Brytanii i rozpoczyna służbę u jego syna, imperatora Karakalli. Jednak czy obowiązki wobec nowego władcy nie staną w sprzeczności z kodeksem honorowym, którym żołnierz kierował się dotychczas w swej służbie Czy Rzym i dom rodzinny, do których powrócił, okażą się tym samym Rzymem i tym samym domem, które opuszczał przed kilkoma laty Jakie tajemnice przed Kasjuszem skrywa rodzina i jaki okaże się Karakalla, nowy władca świata rzymskiego Co będzie ważniejsze dla żołnierza: lojalność czy własny honor
Cena: 23,19 zł | Produkt jest dostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum