Liberalia było to rzymskie święto obchodzone 17 marca, ku czci Liber Pater oraz bogini Libera. Kult boga Liber Pater był początkowo związany z końmi i zbożem, łączony był z wegetacją i płodnością natury oraz z obrzędami związanymi z produkcją wina. W późniejszym okresie Liber został utożsamiony z greckim Dionizosem.
Liber, razem z Ceres i Liberą, należał do tzw. triady plebejskiej, której wybudowano świątynię w Rzymie na Awentynie w czasie wojny z Latynami. Świątynię poświęcono w 493 p.n.e. za konsulatu Spuriusza Kasjusza, trzy lata po ślubowaniu jej wybudowania przez dyktatora Aulusa Postumiusa.
W dniu święta Rzymianie składali ofiary, odbywali procesje, śpiewano pieśni oraz wieszano maski na drzewach. Festiwal miał na celu uświetnienie symbolicznego przejścia młodzieńca w dorosłość, w wieku 15-16 lat. Wówczas chłopiec uroczyście zdejmował swój amulet – bulla praetexta – z szyi, wykonany ze złota lub skóry, a podarowany mu przez rodziców, aby chronić go przed urokami. Młodzieniec składał amulet na ołtarzu wraz ze swoim włosem z głowy lub zarostu i darował go Larom – bóstwom opiekuńczym domostw i rodziny.
Czas Liberaliów było to także okres swobody wypowiedzi.