Rozdziały
Święto Bona Dea („Dobrej Bogini”) obchodzone było 1 maja lub na początku grudnia (zapewne 3 grudnia). Było to rzymskie święto na cześć rzymskiego bożka agrarnego, Bona Dea, córki Faunusa. Święto to czciły tylko kobiety, ze względu na charakter samej Bony Dea – bogini będącej jednocześnie dziewiczą i odpowiadającą za płodność kobiet.
Mimo, że miała ona świątynię na Awentynie, jej święto obchodzono w domu ważnego rzymskiego rodu. Wszystko co męskie miało absolutny zakaz wstępu na święto, włącznie z samcami zwierząt. Nie wiemy wiele na temat wyglądu samych obchodów, gdyż nie dochowały się zapiski na ten temat. Już w czasach antycznych święto było niezwykle tajemnicze, o którym praktycznie nic nie wiedzieli mężczyźni.
Skandal Klodiusza Pulchera
Zimą 62 roku p.n.e. doszło do skandalu w Republice Rzymskiej – mianowicie popular Publiusz Klodiusz Pulcher, sojusznik Cezara wkradł się do domu jego żony Pompeii Sulli, gdzie też odbywały się misteria związane ze świętem. Przebrany za kobietę zaczął uwodzić biorące udział w ceremonii kobiety. Odkryty przez Aurelię, matkę Cezara, ledwo zdołał uciec wyprowadzony przez niewolnicę Cała sytuacja zakończyła się wielkim skandalem, a Cezar starając się odseparować od całego zajścia wziął rozwód z Pompeją, twierdząc:
Moja żona musi być wolna nawet od cienia podejrzeń
– Plutarch, Cezar, 10
Klodiusz został potem postawiony przed sądem, ale uniknął odpowiedzialności przekupując sędziów. Gwałtowne ataki Cycerona, wygłaszane przy tej okazji, były przyczyną trwałej nienawiści Klodiusza do mówcy.