Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dynastia walentyniańska

(364 - 392 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dynastia rzymska składająca się z czterech cesarzy, rządzących Cesarstwem Zachodnim od 364 do 392 roku n.e. oraz Cesarstwem Wschodnim od 364 do 378 roku n.e. Jej założycielem był Walentynian I.

Cesarz Walentynian I panował w latach 364 – 375 n.e. jako Flavius Valentinianus. Urodził się 321 roku n.e. w Cibale w Panonii. Cesarzem rzymskim został 26 lutego 364 roku n.e.
Następca Jowiana. Władał zachodnią i wschodnią częścią imperium, a rządy we wschodniej części przekazał swojemu bratu – Walensowi. Po kilku latach mianował współcesarzem Gracjana. Został zabity przez negocjatorów plemion barbarzyńskich w 375 roku n.e.

Zachodni cesarze:

  • Walentynian I – panował w latach 364 – 375 n.e.
  • synowie: Gracjan (375 – 383 n.e.) oraz Walentynian II (375 – 392 n.e.)

Wschodni cesarze:

  • Walens (364 – 378 n.e.) – brat Walentyniana I
  • Teodozjusz I (378 – 392 n.e.) – mąż córki Walentyniana I

Dynastia była powiązana z dynastią Teodozjańską poprzez małżeństwo Teodozjusza I Wielkiego, władcy Wschodu oraz córki Walentyniana I. Z ich małżeństwa narodziła się Elia Galla Placydia, której syn Walentynian III został cesarzem Wschodu (panował w latach 425 – 455 n.e.) i panował jako ostatni członek obu rodów. Jego potomkowie byli częścią nobilitas w Konstantynopolu aż po VI wiek n.e.

Poprzednia dynastia:
Dynastia Konstantyńska

Następna dynastia:
Dynastia Teodozjańska

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzowych Rzymu, Warszawa 2001

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów