Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Edyl

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W 65 roku p.n.e. Juliusz Cezar został edylem kulturalnym. Zajmowanie urzędu edyla wymagało dużej fortuny, w tym celu Cezar zaciągnął spore długi i zorganizował igrzyska. W ten sposób uzyskał przychylność szerokich mas ludności.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Edyl (Aedilis) był urzędnikiem w Republice Rzymskiej. Nazwa tego urzędu wzięła się od słowa „świątynia” (aedes). Edylat był drugim urzędem obejmowanym przez Rzymianina w karierze politycznej w wieku 36 lat. Stanowisko to powstało prawdopodobnie w 494 roku p.n.e. kiedy to po raz pierwszy wybrano dwóch edylów plebejskich (aediles plebei). Byli oni wybierani przez trybunów ludowych podczas zgromadzeń trybusowych (comitia tributa) na roczną kadencję. Początkowo ich rola ograniczała się do pomocy trybunom.

W 366 roku p.n.e. wprowadzono do magistratury dwóch patrycjuszowskich edylów kurulnych (aediles curules), zajmujących się organizowaniem igrzysk. Wybierani byli na komicjach trybusowych na roczną kadencję. Edylowie kurulni początkowo uchodzili za wyższych rangą od swych plebejskich odpowiedników, co zaznaczone było purpurowym szlakiem na obramowaniu togi, którego edylowie plebejscy nie mieli.

Z czasem do edylatu kurulnego dopuszczono plebejuszy, gdzie różnice prestiżowe zanikły. Poza prestiżowym aspektem edylatu kurulnego w praktyce edylowie kurulni mieli ten sam zakres działalności. Jego dalsza kariera zależała od tego czy podobał się ludziom czy nie.

Za Cezara zwiększono liczbę edylów do sześciu, dodając dwóch edylów dla spraw zaopatrzenia miasta w żywność (aediles cereales).

Edylowie zajmowali się: nadzorowaniem porządku i bezpieczeństwa w mieście, kontrolą prac publicznych, zaopatrywaniem miasta w żywność, ustalaniem cen, urządzaniem igrzysk na zlecenie senatu. Ponadto ściągali podatki z Rzymu. Wyposażeni zostali także w prawo do karania grzywnami różnych wykroczeń. Wszystkie swoje funkcje wypełniali honorowo nie otrzymując wynagrodzenia. Edyl sprawując swój urząd musiał korzystać ze swoich funduszy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów