Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kwestor

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kwestor (Quaestor) był urzędnikiem w Republice Rzymskiej. Nazwa tego urzędu wzięła się od słowa „śledzić” (quaerere). Kwestura była pierwszym urzędem obejmowanym przez Rzymianina w karierze politycznej w wieku 30 lat po odbyciu 10 letniej służby wojskowej.

Urząd kwestora powstał 447 roku p.n.e. Było wówczas tylko dwóch kwestorów. Jednak wraz z rozwojem państwa zwiększano ich liczbę. Od 421 roku p.n.e. było czterech, od 267 roku ośmiu, od Sulli 20, a od czasów Cezara 40. Za dykatatu Sulli także wprowadzono cenzus wiekowy, oparty na 30 latach zarówno dla patrycjuszy i plebejuszy. Urząd kwestora dawał automatycznie miejsce w senacie. Do 409 roku p.n.e. wybierani byli oni na zgromadzeniach trybusowych (comitia tributa), potem prawo do ich wyboru przeszło na komicja ludowe. Ich kadencja wynosiła, jak w przypadku większości urzędów, rok i rozpoczynała się z dniem 5 grudnia.

Kwestorzy występowali na różnych szczeblach władzy. I tak byli kwestorzy kurulni, nazywani miejskimi (quaestores urbani), którzy zajmowali się archiwum państwowym, strzegli kluczy skarbca państwowego, przyjmowali wpłaty i dokonywali wypłat na zlecenie senatu.
Byli także na przykład kwestorzy legionowi oraz prowincji, którzy wyznaczani byli na zasadzie losowania. Obaj zarządzali skarbcem wojskowym, gdzie pierwszy był przy dowódcach, a drugi przy namiestnikach.

Za czasów wczesnej republiki zajmowali funkcję sędziego śledczego oraz oskarżyciela publicznego w sprawach karnych. Mianowani byli przez konsulów do pomocy przy wypełanianiu obowiązków. Później kwestor zajmował się zarządzaniem skarbca publicznego, oddając swoje sądowe uprawnienia edylom i trybunom. Generalnie ich funkcje to: nadzór nad kasą państwową, gromadzenie i rozdział pieniędzy, zbieranie podatków, zarządzanie kasą wojskową (wypłata żołdu, sprzedaż łupów itp.).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów