Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Floralia – wiosenny odlot…

(28 kwietnia - 3 maja)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Karakalla w trakcie widowiska
Karakalla w trakcie widowiska

Święto ku czci Flory (Floralia), choć miało radosną atmosferę, to jednak o charakterze raczej rozwiązłym, plebejskim. Dlaczego to święto było takie niezwykłe? Czy wzbudzało kontrowersję ówczesnych?

Podczas święta organizowano różne gry i zabawy, obrzucano się strąkami, a w cyrku odbywały się różne występy. W teatralnych przedstawieniach można było natknąć się na bardzo obsceniczne sceny, bowiem do święta były dopuszczone prostytutki (mogły występować nago)1. Heliogabal występy mimiczne, i tak już wulgarne, nakazał urealnić rzeczywistym stosunkiem. Swojego kochanka, Hieroklesa, całował w podbrzusze, zasłaniając się świętem Flory2.

Obiekcje elity, stroniącej jednak od takiego święta, obśmiał w swym epigramie Marcjalis, sięgając w nim po silny autorytet moralny, samego Katona:

Znałeś rozkoszne święto rozpasanej Flory,
Żarty, śmiechy i ludek do wybryków skory;
Więc, surowy Katonie, kiedyś wiedział o tem,
Po coś szedł do teatru? – Czy, by wyjść spowrotem?3

Teatr i wystawiane w nim sztuki nawet dziś uznano by za przekroczenie wszelkich granic. Nic więc dziwnego, że chrześcijanie unikali takiej rozrywki. Jan Chryzostom ostrzegał: Pobyt w teatrze rodzi pokusę cudzołóstwa4. Być może wywołuje to uśmiech u współczesnych, ale pamiętać trzeba, że w ówczesnym świecie dość powszechnie ganiono także taniec, a trudniących się nim traktowano jak prostytutki (Lukian z Samosat w swym dialogu O tańcu, broni tej przyjemności)56.

Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Seneka, Listy moralne do Lucyliusza 97:8
  2. Historiae Augustae, Heliogabal 12; 25
  3. M. Waleryusa Marcyalisa epigramów ksiąg XII, Wstęp Marcjalisa, przekład Jan Czubek, Akademia Umiejętności, Kraków 1908 - pierwsze pełne wydanie w języku polskim
  4. Jan Chryzostom, Mowy do Antiocheńczyków o posągach XV/4:196, Wydawnictwo UG 2017
  5. W obronie Sulpicjusza Rufusa Mureny
  6. Dariusz Słapek, Sport i widowiska w świecie antycznym, Wydawnictwo UW Homini, 2010, s. 597

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów