Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Publiliusz Syrus

(I wiek p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Publiliusz Syrus (Publilius Syrus) żył w I wieku p.n.e. Był rzymskim pisarzem, mimem, przedstawicielem teatru oraz twórcą sentencji. Tworzył w języku łacińskim.

Jak podaje Pliniusz Starszy, Publiliusz Syrus pochodził z Antiochii w Syrii i do Rzymu przybył jako młody niewolnik wraz z twórcą astrologii Maniliuszem z Antiochii oraz gramatykiem Staberiuszem Erosem1. Z czasem dostrzeżono jego talent w zakresie mimiki, a właściciel zezwolił na jego dalsze kształcenie. Syrus doczekał się wyzwolenia i otrzymał imię Publiliusza z gens Publilia; jego imię więc przyjęło formę Publilius Syrus – czyli „Publiliusz z Syrii”.

Występował w wielu miastach Italii jako aktor, gdzie z czasem stał się niezwykle popularny. Ceniono zwłaszcza jego dowcip i dobry kontakt z widzami. Jego umiejętności doceniał m.in. Cyceron, który mógł go widzieć na scenach. Z kolei odtwarzane mimy literackie Syrusa doceniali Seneka Młodszy czy Makrobiusz. W połowie I wieku p.n.e. Syrus był prawdziwą gwiazdą sceniczną i porównać go by można było do współczesnych gwiazd Hollywood.

W czasie zorganizowanych ludi w 46 roku p.n.e. (po pokonaniu przez Juliusza Cezara optymatów pod Tapsus), Syrus wystąpił na scenie do pojedynku mimicznego. W konkursie pokonał m.in. popularnego rzymskiego ekwitę i twórcę mimów literackich Decymiusza Laberiusza, który był równie popularny w tym czasie co Syrus. Przewaga Syrusa wynikała jednak z faktu, że sam aktywnie występował na scenie; 60-letni Decymiusz wziął udział w wydarzeniu za namową Cezara, gdyż sam był jedynie autorem utworów, a sam jako rzymski obywatel nie chciał zniżać się do poziomu niewolników i wyzwoleńców.

Syrus za swojego życia dorobił się także przydomku – Sumen, który wynikał z jego uwielbienia dla ekskluzywnych potraw.

Publiliusz Syrus zmarł po roku 43 n.e.

Twórczość Publiliusza Syrusa

Publiliusz jako mim literacki specjalizował się głównie w tworzeniu utworów wystawianych na scenie. Do naszych czasów zachowały się jedynie fragmentarycznie mimy literackie: Potatores („Pijacy”) lub Putatores („Obcinacze gałęzi”, „Drwale”), Murmurco („Szept”) lub Murmido („Myrmidończyk”), które były popularne zwłaszcza w miastach prowincjonalnych.

Mimika antyczna charakteryzowała się tym, że aktor stosował więcej gestu od słowa na scenie. Ruchy ciała i rąk czy grymas na twarzy miały rozbawiać widzów. Na scenie nie używano masek, a obok mężczyzn występowały także kobiety. Często aktorzy improwizowali i zazwyczaj występowali boso.

Z pewnością najsłynniejszym dziełem Syrusa są Sententiae określane także jako Publilii Sententiae, w których autor zgromadził antyczne złote myśli, które z pewnością pojawiały się w jego utworach. Jest to skarbnica około 700 sentencji, które dotyczą człowieka, bogów, wartości, życia, przyjaźni i miłości. Autor skupia się także na poruszaniu tematyki przywar ludzkich i nieszczęść, a przekaz płynący z sentencji jest ponadczasowy.

Przypisy
  1. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, XXXV 58, 199
Źródła wykorzystane
  • Aleksandra Szymańska, Ireneusz Żeber, Publilius Syrus. Maksymy moralne – Sententiae, Wrocław 2020

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów