W dzisiejszych czasach powszechnym jest dbanie w swoich mieszkaniach o prywatność poprzez montaż plis, żaluzji czy zasłon w oknach. Dodatkowo w ten sposób można latem skutecznie zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń. Jak się okazuje rozwiązania te znane były już w czasach antycznych.
Mieszkając w Italii, w dużym mieście, takim jak Rzym, niezbędnym było zapewnienie sobie odrobiny prywatności i ochłody. W tym celu w oknach wieszano materiał, który nierzadko moczono, aby zapewnić chłód w pomieszczeniu oraz skutecznie chronić się przed wpadającym przez okna kurzem oraz tumanami piasku, które wzniecane były przez konie i wozy na ulicach.
Z czasem w użyciu pojawiły się materiały, które można było zwinąć lub rozwinąć, w zależności od potrzeb – tym samym zrodziły się znane nam współcześnie i wciąż stosowane tzw. rolety rzymskie.
W niektórych domostwach montowano także drewniane okiennice, czego dowodem są zachowane i zwęglone obiekty w Herkulanum. Latem chroniły one przed nagrzewaniem wnętrza; zimą zatrzymywały ciepło. Dodatkowo okiennice zapewniały bezpieczeństwo, gdyż można było je zaryglować od środka i zapobiec kradzieżom.