Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kuropatwy w świecie Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kuropatwa na rzymskiej mozaice
Kuropatwa na rzymskiej mozaice | Zdjęcie: Walters Art Museum

Antyczni Rzymianie bardzo cenili sobie mięso kuropatw. Kuropatwa była jednak drogim ptakiem. Wspomina o tym Marcjalis w swoich „Epigramach”, który przekazuje, że pozwolić sobie na nie mogli jedynie bogacze.

Co interesujące jednak, w Pompejach natrafiono na zachowane skorupki jajek, które poddano badaniom. Jajka znajdowały się w jednej z kamienic w uboższej dzielnicy. Jak się okazuje, w większości były to jaja kurze, jednak znajdowały się tam także jaja kuropatw. Naukowcy twierdzą, że jaja kurze były składnikiem diety Rzymian; z kolei jaja kuropatw mogą dowodzić, że hodowano je w celach zarobkowych i zostały one wykradzione z gniazd dzikich ptaków. Osoby o niższym statusie społecznym, po wyhodowaniu ptaków, mogły je sprzedawać na mięso. Jest to jednak jedynie hipoteza.

W słynnej książce kucharskiej Apicjusza „De re coquinaria” zachowało się kilka przepisów na przyrządzenie mięsa z kuropatwy. Jedno z dań zakłada przygotowanie i podanie mięsa z pieprzem, miętą, jagodami, miodem i winem.

Źródła wykorzystane
  • Sean Mowbray, Partridge eggs for non-elite Pompeiians? You can sit with us, "Ancient History Magazine", 42

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów