Rozdziały
Cezar Domicjan nie zapisał się zbyt dobrze na kartach historii. Możliwe, że przyczynił się do śmierci brata, cesarza Tytusa, prześladował chrześcijan i na dodatek żył w trójkącie, dzieląc uczucia między żonę i… bratanicę.
Kim więc były kobiety cesarza?
Żona: Domicja Longina
Domicja była córką senatora Gnejusza Domicjusza, a jej matka Cassia Longina pochodziła ze starej, dobrej rzymskiej rodziny.
Wyszła za mąż bardzo młodo za senatora Lucjusza Aeliusza Lamię (przyszłego konsula). Rok 70 n.e. okazał się jednak dla niej przełomowy. Poznała wówczas młodego Domicjana, młodszego syna cesarza Wespazjana, który poślubił ją w tym samym roku. Około 73 roku n.e. urodził się ich syn, lecz zmarł w dzieciństwie. Śmierć dziecka sprawiła, że małżonkowie zaczęli się od siebie oddalać.
W roku 81 n.e. Domicjan został cesarzem; Domicja została obdarzona tytułem augusty. Niestety niedługo potem w małżeństwie zaczęło się źle dziać. Domicja wdała się w burzliwy romans z niejakim aktorem Parysem, Rozgniewany cesarz skazał ją na wygnanie ze stolicy, a kochanka rzekomo zamordował. Niektórzy historycy uważają jednak całą historię za zmyśloną. Bardziej prawdopodobną przyczyną wygnania były problemy z płodnością cesarzowej. Domicjan żywił jednak wobec żony silne uczucia i nie mogąc znieść długiej rozłąki, wkrótce sprowadził ją z powrotem do Rzymu. Przywrócił też wszystkie należne jej godności.
Około 96 roku n.e. Domicja przypuszczalnie uczestniczyła (lub była poinformowana) w spisku przeciwko mężowi. Domicjan został zamordowany, Przeżyła męża o 30 lat, tytułowana jednak do samej śmierci Domitia Domitiani – „Domicją, żoną Domicjana”.
Kochanka i zarazem bratanica – Flavia Julia
Flawia Julia Titi była jedyną córką Tytusa Flawiusza. Wespazjan chcąc umocnić dynastię rozważał ślub wnuczki z synem Domicjanem. Ale Domicjan wybrał inną żonę i małżeństwo z Longiną również wzmocniło pozycję Flawiuszów.
Nie wiadomo w jaki sposób ani dokładnie, kiedy Julia stała się kochanką stryja. Niektórzy twierdzą, że stało się to po śmierci jej męża Tytusa Sabinusa. Zamieszkała wtedy w pałacu.
Julia zmarła bardzo młodo, mając niespełna 26 lat. Jako przyczynę historycy podają komplikacje po zabiegu przerwania ciąży. Było to dziecko Domicjana.
Ciekawostką jest, że piastunka rodu Flawiuszów po śmierci cezara zmieszała jego prochy z prochami Julii.