Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rozróżnienie gatunków w starożytności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Egzotyczne zwierzęta na rzymskiej mozaice
Egzotyczne zwierzęta na rzymskiej mozaice

Rozróżnienie gatunków zwierząt podobnych do siebie, na przykład  wszelakich kotowatych (a bioróżnorodność była wówczas, czyli w czasach Pliniusza Starszego znacznie większa, niż obecnie), nastręczało wiele trudności.

Określeniem pantera i pardus nazywano wszystko, od lwa po lamparty i prawdopodobnie gepardy, chociaż w stosunku do tych ostatnich używano zaskakującego  nas określenia tigris. Badacze wnioskują tak na podstawie tekstów greckich, czy chociażby Pliniusza. W jednym z rozdziałów (NH 8.25.66)  stwierdza on, że ów tigris, to zwierzę charakteryzujące się nadzwyczajną szybkością, a jeszcze gdzie indziej pisze o tygrysie w cętki, czego dowodem jest  jedna z mozaik odnaleziona w Praeneste, która ukazuje cętkowane zwierzę z napisem „Tigris”. Ptolemeusz (Geographia 4.8.4) umiejscawia te zwierzęta w Afryce.

Źródła wykorzystane
  • Gaius Plinius Secundus, Historia Naturalis

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów