Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Vexillatio

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pomnik poświęcony Jowiszowi Najlepszemu Największemu (Iuppiter Optimus Maximus – inicjały IOM) przez vexillatio z kohorty jazdy z Sequani i Raurici połączonego z XXII legionem Primigenia Pia Fidelis.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Vexillatio (w liczbie mnogiej vexillationes) był to oddział wydzielony z macierzystego legionu, najczęściej w konkretnym celu, powstały w czasach pryncypatu. Swoją nazwę wziął najprawdopodobniej od vexillum, znaku legionowego.

Wbrew powszechnemu podejściu wydaje się, że vexillationes stanowieni byli przez żołnierzy auxilia, a nie legionistów. Termin oddziału występuje w liczbie pojedynczej, jednak częściej stosowano pojęcie w liczbie mnogiej, ze względu na fakt, że oddziały takie operowały w grupach. Vexillationes powoływane były ad hoc, w sytuacjach kryzysowych na granicach. Takich sytuacji było mnóstwo w III wieku n.e., w czasach wielkiego kryzysu Imperium Rzymskiego: uzurpacje, rebelie, najazdy państw/ludów sąsiednich. Oddział vexillatio różnił się zarówno w liczbie jak i składzie osobowym, jednak z reguły wynosił około 1000 żołnierzy piechoty oraz 500 jeźdźców.

Przyczyny powstania vexillationes i ich stosowania wynikały z trudnego okresu, w jakim znalazło się Cesarstwo Rzymskie w III wieku n.e. Ogromna armia rzymska, licząca na początku III wieku n.e. około 400.000 ludzi nie była w stanie dynamicznie reagować na wszelkie zagrożenia i incydenty na szerokich granicach. Rzadko była możliwość posłania całego legionu w miejsce rebelii lub najazdu, a rezerw jako takich nie było. Jedynym logicznym rozwiązaniem było wydzielenie oddziałów z legionów i połączenie ich w jedną jednostkę, która miała zlikwidować zagrożenie. Zaraz po zrealizowaniu zadania jednostka się dzieliła i wracała do swojego macierzystego legionu.

Pozostałe oddziały takie jak: piechoty – cohortes i centuriae; oraz jazdy – alae i turmae, mogły posiadać własne vexilla. Z kolei sam oddział vexillatio mając wydzielone jednostki vexilla, mógł je wykorzystywać, jako jednostki specjalne. Miały one funkcje podobną do vexillarii – przywróconych na służbę weteranów.

System vexillatio funkcjonował początkowo bardzo sprawnie, ze względu na mobilność (wynikającą ze świetnego systemu dróg) i wysoką dyscyplinę, spójność oraz morale. Jednak w czasie „wielkiego kryzysu w III wieku n.e.” (od 235 do około 290 n.e.) vexillationes byli tak często przenoszeni z miejsca na miejsce, że doszło do wielkiego przemieszania oddziałów i dezorganizacji armii rzymskiej. W tym celu następni cesarze Dioklecjan i Konstantyn I Wielki musieli przeprowadzić reformy wojskowe, aby wzmocnić strukturę armii.

W czasach dominatu, termin vexillatio odnosił się do jednostki konnej w armii rzymskiej. Vexillationesprawdopodobnie od czasów Dioklecjana i wprowadzenia tetrarchii byli wykorzystywani jako jazda w wielu kampaniach. W IV wieku n.e. vexillationes palatinae i vexilationes comitatenses liczyć mieli od 300 do 600 ludzi. Rzymski dokument z końca istnienia cesarstwa Notitia Dignitatum wspomina o istnieniu 88 oddziałów vexillationes.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów