Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bizancjum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Lokalizacja Bizancjum.
Autor: Evil berry | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Bizancjum (Bysantium) było to starożytne miasto leżące nad cieśniną Bosfor, łączącą Morze Marmara z Morzem Czarnym, nad zatoką Złotego Rogu. Powstałe jako kolonia grecka w VII wieku p.n.e. W 324 roku n.e. cesarz rzymski Konstantyn I Wielki zdecydował o przemianowaniu miasta na Nowy Rzym później zwanym Konstantynopol, a w 330 roku przeniósł do niego stolicę swojego państwa. Na miejscu antycznego Bizancjum obecnie znajduje się turecki Stambuł.

Etymologia nazwy miasta jest nieznana. Sugeruje się, że ma ona tracko-iliryjskie pochodzenie1. Według źródeł starożytnych Bizancjum zostało założone około 660 roku p.n.e. przez kolonistę z Megary – Byzasa. Wczesne, legendarne dzieje miasta opisał Tacyt. Zgodnie z jego opowieścią Byzas toczył wojny m.in. ze Scytami i Trakami, a także poślubił córkę miejscowego wodza, Fidalię. Historie te zapewne stanowią, do pewnego stopnia, odbicie burzliwych losów kolonii we wczesnych latach jej istnienia.

Początkowo było to niewielkie, otoczone murami miasto, które rozwój zawdzięczało dogodnemu położeniu na szlaku handlowym łączącym Europę z Azją. Później miasto podbiło Chalkedon i poszerzyło swój zasięg za Bosfor, na tereny azjatyckie. Symbolem Bizancjum był księżyc Hekate, dzięki poświacie którego zauważono przygotowujące się do oblężenia miasta wojska Filipa Macedońskiego w 340 p.n.e. i je odparto. Od 149 p.n.e. Bizancjum było sprzymierzone z Rzymem, natomiast od 73 roku n.e. oficjalnie wchodziło w skład Cesarstwa.

W 195 roku n.e. miasto, popierające uzurpatora Pescenniusza Nigra, zdobył i zrównał z ziemią Septymiusz Sewer. Cesarz jednak szybko kazał odbudować Bizancjum, co też podtrzymał jego syn Karakalla. W 258 roku n.e. miasto wraz z Chalkedonem zostało zdobyte przez Gotów.

Za swojego panowania (306-337 n.e.) cesarz Konstantyn I zainteresował się miastem, z racji na jego położenie geograficzne (centralnie i korzystne defensywnie ulokowanie względem całego Imperium). W 330 roku n.e. oficjalnie przeniósł stolicę z Rzymu do Bizancjum, które przemianował na Nowy Rzym (Nova Roma). Po jego śmierci, na jego cześć, miasto otrzymało nazwę Konstantynopol.

Przypisy
  1. Raymond Janin, Constantinople byzantine, Paryż 1964
Źródła wykorzystane
  • Jonathan Harris, Constantinople: Capital of Byzantium, Londyn 2007
  • Mirosława Leszka, Teresa Wolińska (red.), Konstantynopol: Nowy Rzym. Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyjskim, 2011

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów