Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Głodujesz, a udajesz, że nie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Oktawian August
Oktawian August

Przegrana przez optymatów bitwa pod Filippi (43 p.n.e.) na dalekiej północy Grecji położyła kres marzeniom o przywróceniu republiki. Brutus i Kasjusz nie żyli, a niedługo potem ścięta Cyceronowi głowa zawisła na rzymskim rostrach. Do cesarstwa droga wiodła przez Akcjum (31 p.n.e.) i zwycięstwo Augusta, a może jeszcze wtedy Gajusza Oktawiana, nad Antoniusza i Kleopatrą.

Te wydarzenia dzieli ponad 10 lat. Co wtedy działo się w imperium rzymskim zarządzanym przez triumwirów, Oktawiana, Antoniusza i Lepidusa?
Trwała najkrwawsza w dziejach Rzymu wojna domowa, która niosła śmierć i chaos. Wojna peruzyńska była jednym z przystanków tej próby sił między rzymskimi „samcami alfa” Oktawianem i Antoniuszem. Ciekawy i porywający fresk z tej wojny rysuje w swojej powieści „Liwia. Matka bogów” Michał Kubicz.

Powieść historyczna ma swoje prawa i sam autor przyznaje, że nie wie czy republikaninowi Tyberiuszowi Klaudiuszowi Neronowi, ojcu przyszłego cesarza, który w niej uczestniczył, towarzyszyła bohaterka powieści Liwia Druzylla, późniejsza cesarzowa Augusta. Była czy nie była, nieistotne. Opowieść wiernie oddaje oblężenie Peruzji (dzisiejsza Perugia) przez legiony Oktawiana. Oblężenie, które przyniosło miastu śmierć i pożogę. Oktawian wyrżnął całą radę miejską Peruzji, oprócz jednego sędziego. Pisze o tym w swojej historii Rzymu Mary Beard. Tym szczęśliwcem okazał się człowiek, który głosował w Senacie za ukaraniem zabójców Cezara.

Dowódcy republikanów, Lucjusz Antoniusz, brat Marka i Fulwia jego żona też uszli z życiem. Oktawian ich ułaskawił, ale dla patrycjuszy, którzy z nim w Peruzji byli, Fortuna nie była łaskawa. Podobno 300 senatorów i ekwitów zostało złożonych w ofierze boskiemu Cezarowi. Potwierdzają to przekazy Swetoniusza i Kasjusza Diona. Ale już Appian, po którym zostały najdokładniejsze relacje z wojny peruzyńskiej nic o tym nie wspomina.

O późniejszych wątpliwościach historyków ówczesny mąż Liwii Tyberiusz Klaudiusz Neron oczywiście nie miał pojęcia i po prostu uciekł z miasta przed jego poddaniem. Jak chce autor powieści razem z nim uciekła Liwia i przyszły cesarz Tyberiusz.

Ale zanim uciekli musieli na własne oczy widzieć ołowiane pociski, którymi oblegający zalewali obrońców. Jak pisze Mary Beard w swojej książce, we współczesnej Perugii odkopano dziesiątki małych, śmiercionośnych pocisków do proc, na których umieszczano różne hasła, mające obniżyć morale obrońców. Są na nich wymowne hasła, takie jak „Głodujesz, a udajesz, że nie”, bo przecież głód był głównym powodem poddania miasta. Inne niosły obsceniczne przesłania dotyczące przywódców, Lucjusza Antoniusza i Fulwii: „Lucjuszu Antoniuszu, łysa pało, i ty też, Fulwio, nadstawiajcie zadki”, „Zmierzam do łechtaczki Fulwii”.

Ciekawe czy sami legionowi kowale wymyślali te hasła, bo im się nudziło, czy pisali je pod dyktando dowódców?

Autor: Jarosław Żukowski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów