Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Negotium – biznes, praca i życie publiczne w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Relief rzymski ukazujący rzeźnika przy pracy
Relief rzymski ukazujący rzeźnika przy pracy

W starożytnym Rzymie termin „negotium” oznaczał działalność zawodową, zarówno w sensie ekonomicznym, jak i politycznym. Stanowił przeciwieństwo „otium” – czasu wolnego, poświęconego na wypoczynek, refleksję czy życie kulturalne. Negotium odgrywało kluczową rolę w kształtowaniu struktury społecznej i gospodarczej Imperium Rzymskiego, gdyż Rzymianie postrzegali pracę nie tylko jako środek do zarabiania na życie, ale także jako sposób realizacji ambicji i zdobywania prestiżu.

W Rzymie podejście do pracy i negocjacji zawodowych było mocno związane ze statusem społecznym. Dla arystokracji, negotium oznaczało przede wszystkim działalność publiczną, zwłaszcza sprawowanie urzędów, zarządzanie majątkiem, a także polityczne intrygi. Z drugiej strony, dla klas niższych, takich jak plebejusze czy niewolnicy, negotium oznaczało codzienną pracę, która zapewniała im przetrwanie lub umożliwiała awans społeczny.

Co ciekawe, w późniejszym okresie cesarstwa, podejście do negotium ewoluowało. Wielu członków wyższych warstw społecznych, mimo wcześniejszego gardzenia pracą ręczną czy handlem, zaczęło angażować się w działalność handlową i finansową, widząc w tym szansę na zdobycie większej niezależności i majątku.

Negotium było siłą napędową gospodarki rzymskiej, zarówno w kontekście rolnictwa, handlu, jak i przemysłu. Rzymianie byli znani z organizowania przedsiębiorstw, takich jak warsztaty rzemieślnicze czy przedsięwzięcia budowlane, które miały ogromne znaczenie dla rozwoju imperium. Powstawanie sieci handlowych w basenie Morza Śródziemnego oraz rozwój infrastruktury, w tym dróg i portów, sprzyjały dynamicznemu rozwojowi negotium.

Źródła wykorzystane
  • Gregory S. Aldrete, Daily Life in the Roman City: Rome, Pompeii and Ostia, 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów