Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Roczniki” Enniusza – epopeja narodowa Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Herma z portretem poety Wergiliusza lub Enniusza
Herma z portretem poety Wergiliusza lub Enniusza | Zdjęcie: Wolfgang Sauber / GNU Free Documentation License, Version 1.2

„Roczniki” nazywane także „Annałami” (Annales) autorstwa Kwintusa Enniusza (239 – 169 p.n.e.) to monumentalny poemat epicki, który miał na celu opowiedzenie historii Rzymu od jego mitycznych początków aż po współczesne Enniuszowi czasy. Uważany za jednego z ojców literatury rzymskiej, Enniusz zrewolucjonizował poezję epicką, wprowadzając do niej wpływy greckie i adaptując klasyczny grecki heksametr daktyliczny, co uczyniło go prekursorem epickiej tradycji rzymskiej.

„Roczniki” składały się pierwotnie z 18 ksiąg, chociaż większość z nich niestety przetrwała jedynie w postaci fragmentów. Poemat skupiał się na opisywaniu najważniejszych wydarzeń z historii Rzymu w porządku chronologicznym. Kluczowe miejsca zajmowały w nim nie tylko mityczne początki miasta, lecz także kampanie wojenne i polityczne reformy, które kształtowały potęgę Rzymu.

Enniusz szczególną wagę przywiązywał do uwypuklenia wielkości Rzymu, przedstawiając historię jako ciąg heroicznych czynów, podkreślając równocześnie rolę rzymskich wartości, takich jak męstwo, poświęcenie i pobożność (pietas). Uwidacznia się w tym silny patriotyzm autora, który uważał historię Rzymu za dzieło opatrznościowe, a jego losy za nieodłącznie związane z wolą bogów.

Enniusz, zainspirowany greckimi eposami Homera, wprowadził do literatury rzymskiej heksametr daktyliczny, co miało duże znaczenie dla przyszłych pokoleń poetów, takich jak Wergiliusz. Choć tematyka „Roczników” była ściśle rzymska, stylistyka i konstrukcja wiersza wyraźnie odzwierciedlały znajomość greckiej literatury. Przejmując od Greków formę, Enniusz nie tylko wzniósł literaturę rzymską na wyższy poziom artystyczny, lecz także zintegrował ją z większą tradycją śródziemnomorską.

Enniusz był głęboko szanowany w starożytnym Rzymie, a jego „Roczniki” uchodziły za główne źródło historyczne, zanim pojawiły się dzieła Wergiliusza, Liwiusza czy Tacyta. Poeta cieszył się szczególnym uznaniem wśród intelektualistów i polityków, zwłaszcza za jego podejście do historii, które łączyło dydaktyzm z pochwałą rzymskiego ducha.

Źródła wykorzystane
  • Goldberg Sander M., Ennius: The Annals, 1995

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów