Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Po odbiciu Palmyry z rąk ISIS naukowcy oceniają szkody

Ruiny Palmyry
Ruiny Palmyry | Zdjęcie: REUTERS/OMAR SANADIKI (lewo); REUTERS/SANDRA AUGER (prawo)

Po tym jak żołnierzom syryjskim udało się wyprzeć bojowników ISIS z zabytkowego miasta Palmyra (Syria), naukowcy przystąpili do oględzin strat jakie poniosło to niesamowite miejsce.

Miasto zostało odbite pod koniec marca. Już zdjęcia satelitarne dowodziły, że zabytki były regularnie i celowo niszczone przez islamistów, co rodziło głębokie obawy co do przyszłości tego miejsca. Naukowcy obecnie przystępują do opracowywania planów odbudowy zniszczonych lub uszkodzonych pomników i budowli. Pojawiają się pierwsze dyskusje na temat tego jak powinna wyglądać rekonstrukcja oraz czy nie za wcześnie na tak ambitne działania. Wciąż bowiem wojska ISIS znajdują się blisko Palmyry i mogą dokonać kolejnych zniszczeń zabytków.

Podkreślić należy, że Palmyra pełniła niegdyś niezwykle ważną rolę w regionie. Usytuowana w centralnej Syrii, około 200 na północny-wschód od Damaszku, swój szczytowy okres przeżywała w III wieku n.e., kiedy była ośrodkiem handlowym, do którego zmierzali greccy, perscy i arabscy kupcy. Tak ważna rola w państwie rzymskim spowodowała, że w mieście powstało wiele pomników, świątyń i amfiteatrów. Zachowane starożytne ruiny Palmyry wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Niestety przejęcie kontroli nad tym pięknym miejscem w marcu 2015 roku przez islamistów spowodowało, że monumentalne zabytki stały się celem ich dewastacyjnej polityki. Po niemal roku okupacji i zniszczeń archeolodzy oceniają szkody. Jak twierdzą specjaliści wpierw bojownicy zniszczyli więzienie Tadmor z XX wieku, w którym syryjski reżim osadzał przeciwników politycznych. Następnie muzułmanie postanowili wprowadzać w życie politykę „oczyszczania kulturowego”. Celem były budowle, które naruszały ich uczucia religijne, a w tym suficki grób Shagafa, sufickie i szyickie cmentarze czy kapliczki. Potem skupiono się na mniej religijnych strukturach. Podjęto się likwidacji masywnego rzymskiego łuku triumfalnego i słynnej statuy lwa w muzeum w Palmyrze. Zniszczono także co najmniej tuzin rzymskich grobowców, w których pochowano bogatych Rzymian. Prowadzone działania mające na celu odbicie miasta przyniosły kolejne szkody. Bomby i ostrzał artyleryjski uszkodziły meczety i inne konstrukcje.

Jak jednak podsumowują naukowcy zniszczenia mogły być większe. Przetrwał chociażby monumentalny rzymski teatr, świątynia babilońskiego boga Nabu czy historyczne centrum poboru podatku. Muzeum w Palmyrze naturalnie zostało splądrowane, jednak wiele okazów udało się uratować. Tuż przed głównymi walkami w zeszłym roku większą część zabytków przewieziono do Damaszku. Na miejscu pozostały jedynie większe okazy.

Jak twierdzą specjaliści naprawa i rekonstrukcja zabytków jest na pewno możliwa, jednak wymaga czasu i pieniędzy. Ocenia się, że okres 5 lat, przy odpowiednim dofinansowaniu, jest realny.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów