Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Legiony augustiańskie

I) Legion pierwszy – założony przez Pompejusza Wielkiego w 84 roku p.n.e. Był on uznawany za jeden z najlepszych legionów, jakie kiedykolwiek powstały. Był dla Pompejusza Wielkiego głównym legionem, tj. dla Cezara „dziesiątka”. Żołnierze tego legionu byli specjalnie dobierani. Ich wartość militarna była ogromna, niespotykana jak na tamte czasy. Rozwiązany został prawdopodobnie za czasów Wespazjana w 74 r. n.e.

II) Legion drugi – powstał tego samego roku co legion pierwszy, także słynął z odwagi i wierności. Za czasów Augusta około 25 roku p.n.e., cesarz nazwał go od swojego imienia legionem drugim augusta.

III) Legion trzeci – założony został 65 roku p.n.e. przez Pompejusza Wielkiego, również obdarzony potem imieniem władcy Rzymu Augusta, nazwany legionem trzecim augusta w 25 roku p.n.e.

IV) Legion czwarty – założony przez Pompejusza Wielkiego w 65 roku p.n.e. Kiedy jego terenem rekrutacji stała się Macedonia, zmienił nazwę na legion czwarty Macedonica około 33 roku p.n.e. Roku 179 n.e. legion otrzymał nazwę legion czwarty Scythia od Marka Aureliusza za zwycięstwo nad scytyjskim plemieniem.

V) Legion piąty – założony przez Pompejusza Wielkiego w 65 roku p.n.e. Kiedy jego terenem rekrutacji stała się Macedonia, zmienił nazwę na legion piąty Macedonica około 80 roku p.n.e.

VI) Legion szósty – założony przez Pompejusza Wielkiego w 65 roku p.n.e. Został obdarzony tytułem Victrix (Zwyciężająca) za Oktawiana Augusta 25 roku p.n.e.

VII) Legion siódmy – założony przez Pompejusza Wielkiego w 65 roku p.n.e. Został obdarzony tytułem Claudia Pia Didelis (Pełna czci i wierna Klaudiuszowi) za Klaudiusza 42 roku n.e. po buncie Skryboniana.

VIII) Legion ósmy – założony został 65 roku p.n.e. przez Pompejusza Wielkiego, obdarzony potem imieniem władcy Rzymu Augusta, nazwany legionem ósmym augusta w 25 roku p.n.e.

IX) Legion dziewiąty – założony przez Pompejusza Wielkiego w 65 roku p.n.e. Obdarzony tytułem Hispana (Hiszpańska) przez Oktawiana Augusta 25 roku p.n.e. Jego istnienie i świetność kończą się 86 roku n.e., kiedy to legion zostaje rozgromiony przez dackie plemiona. Po przegranej nigdy już nie został odtworzony.

X) Legion dziesiąty – założony przez Juliusza Cezara roku 61 p.n.e. Słynna „dziesiątka” była najlepszą jednostką militarną Rzymu, jaka kiedykolwiek powstała. Jej twórca był do niej przywiązany tak jak Pompejusz do „jedynki”. W bitwach stanowisko „dziesiątki” znajdowało się na prawej stronie, co było ogromnym zaszczytem i honorem dla legionu. Taktyka zazwyczaj polegała na tym, iż „dziesiątka” przedzierała się przez prawą flankę niszcząc zastępy wroga, a następnie atakowała od tyłu wygrywając właściwie sama bitwę. Jej znaczenie upadło za Augusta z powodu jej nie opowiedzenia się po jego stronie w wojnie domowej z Antoniuszem. Była to jedna z najwaleczniejszych jednostek, jakie kiedykolwiek ujrzały świat dzienny. Uznaje się, że legion dziesiąty był najlepszą jednostką pieszą przed wynalezieniem prochu.

XI) Legion jedenasty – założony przez Juliusza Cezara roku 58 p.n.e. Został obdarzony tytułem Claudia Pia Didelis (Pełna czci i wierna Klaudiuszowi) za Klaudiusza 42 roku n.e. po buncie Skryboniana.

XII) Legion dwunasty – założony przez Juliusza Cezara roku 58 p.n.e. Został obdarzony tytułem Fulminata (Piorunująca) przez cesarza Marka Aureliusza 174 roku n.e. za zwycięstwo nad Germanami w czasie burzy.

XIII) Legion trzynasty – założony przez Juliusza Cezara roku 58 p.n.e. Został obdarzony tytułem Gemina (Bliźniaczka) przez cesarza Augusta 31 roku p.n.e., gdy został on połączony z resztkami innych legionów.

XIV) Legion czternasty – założony przez Juliusza Cezara roku 58 p.n.e. Został obdarzony tytułem Gemina Martia w wyniku połączenia z legionem Martia 31 roku p.n.e.

XV) Legion piętnasty – założony przez Juliusza Cezara roku 54 p.n.e.

XVI) Legion szesnasty – założony przez Juliusza Cezara roku 54 p.n.e. Został obdarzony tytułem Flavia roku 87 n.e. przez cesarza Domicjana. Powód nadania nazwy jest nieznany.

XVII) Legion siedemnasty – założony przez Juliusza Cezara roku 49 p.n.e. Jeden z trzech legionów wybitych w lesie Teutoburskim 9 roku n.e. przez Germanów. Rozwiązany został przez Domicjana roku 87 n.e. z powodu demobilizacji.

XVIII) Legion osiemnasty – założony przez Juliusza Cezara roku 49 p.n.e. Jeden z trzech legionów wybitych w lesie Teutoburskim 9 roku n.e. przez Germanów. Rozwiązany został przez Domicjana roku 87 n.e. z powodu demobilizacji.

XIX) Legion dziewiętnasty – założony przez Juliusza Cezara roku 49 p.n.e. Jeden z trzech legionów wybitych w lesie Teutoburskim 9 roku n.e. przez Germanów. Nigdy potem nie został on ponownie odbudowany.

XX) Legion dwudziesty – założony przez Juliusza Cezara roku 49 p.n.e. Został obdarzony tytułem Valeria (Potężna). Potem w roku 25 p.n.e. August nadaje mu tytuł Victrix.

XXI) Legion dwudziesty pierwszy – założony przez Juliusza Cezara roku 49 p.n.e. Został obdarzony tytułemRapax (Drapieżna). Wibity został 86 roku n.e. przez plemiona dackie i potem nigdy nieodtworzony.

XXII) Legion dwudziesty grugi – założony przez Juliusza Cezara roku 47 p.n.e. z resztek dwóch osobnych legionów. Został obdarzony tytułem Primigeneia (Pierworodna) przez cesarza Klaudiusza.

XXIII) Legion dwudziesty trzeci – założony przez Juliusza Cezara roku 49 p.n.e. Rozwiązany został przez Tytusa roku 80 n.e. z powodu demobilizacji.

XXIV) Legion dwudziesty czwarty – założony przez Juliusza Cezara roku 49 p.n.e. Rozwiązany został przez Tytusa roku 80 n.e. z powodu demobilizacji.

XXV) Legion dwudziesty piąty – założony przez Juliusza Cezara roku 49 p.n.e.

XXVI) Legion dwudziesty szósty – założony przez Juliusza Cezara roku 49 p.n.e.

XXVII) Legion dwudziesty siódmy – założony przez Juliusza Cezara roku 49 p.n.e. Rozwiązany został przez Tytusa roku 80 n.e. z powodu demobilizacji.

XXVIII) Legion dwudziesty ósmy – założony przez Juliusza Cezara roku 49 p.n.e. Rozwiązany został przez Tytusa roku 80 n.e. z powodu demobilizacji.

Źródła wykorzystane
  • Dando-Collins Stephen, Legiony Cezara, Warszawa, 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów