Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Upadek Konstantynopola 1453

Steven Runciman

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Upadek Konstantynopola 1453

W swojej książce pt. „Upadek Konstantynopola 1453” znakomity brytyjski mediewista Steven Runciman przedstawił okoliczności, przebieg i następstwa upadku grodu Konstantyna Wielkiego, zwanego wcześniej jako Bizancjum. Bardzo mocną stroną omawianej książki jest fakt, że pan Steven Runciman umiał pisać obiektywnie o skomplikowanych relacjach wschodu z zachodem.

Książki tego autora, które dotyczą dziejów średniowiecznych są lekturą, w której punkt widzenia każdej ze stron konfliktu jest szczegółowo i obiektywnie przedstawiony, co ułatwia czytelnikowi wyrobienie sobie własnego sądu o opisywanych wydarzeniach. Najbardziej lubię czytać książki o przeszłości, w których historię się czytelnikowi opowiada. Wspomniany angielski historyk i poliglota po mistrzowsku posługiwał się stylem narracyjnym.

Jak rzadko kiedy w historii w 1453 roku ery chrześcijańskiej los bizantyjskiej stolicy był przesądzony, odnośnie czego nie ma wątpliwości, miłujący Bizancjum autor. Argumenty w postaci krótkowzrocznej polityki, nieumiejących ze sobą współpracować państw europejskich, które myślały tylko o własnych zyskach, jakie pan Runciman podaje, jako jedną z głównych przyczyn tureckich sukcesów w Europie w okresie późnego średniowiecza są w pełni uzasadnione.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów