Jest to praca traktująca o obecnie prawie zapomnianym, pochodzącym najprawdopodobniej z Hiszpanii, bardzo bliskim współpracowniku wielkiego „Ostatniego Rzymianina”, czyli samego Aecjusza Flawiusza. Życie i aktywność głównego bohatera omawianego opracowania przypadają na pierwszą połowę V wieku naszej ery, czyli stulecia wielkich i gwałtownych przemian całego zachodniego świata. Takie czasy wydają nietuzinkowych ludzi, do których, zbierający laury zarówno na poetyckim, jak i wojennym polu poeta i żołnierz Flavius Merobaudes oraz jego dużo bardziej znany ”przełożony” niewątpliwie należeli.
Twórczość (bardzo skromna jej część) owego wszechstronnego poety, który służył także swoją panegiryczną twórczością dzielnemu Aecjuszowi zachowała się do naszych czasów dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Wysoka cena materiału, na którym pisano, sprawiła, że wiele starych dokumentów zapisywano ponownie, tworząc tak zwane palimpsesty. Na jednym z takich palimpsestów z Sankt Gallen zachował się niewielki kawałek poetyckiego dorobku Flaviusa Merobaudesa, na podstawie którego pan Adrian Szopa stara się scharakteryzować jego twórczość oraz epokę, w której przyszło mu działać i tworzyć. Zachowane panegiryki, jakie poeta stworzył dla chwały swojego ”przełożonego” świadczą niewątpliwie o niemałym kunszcie poetyckim późno-rzymskiego wodza.
Aecjusz był zapewne zadowolony z literackiej pracy Faviusa Merobaudesa, jako piewcy jego własnych dokonań. Autor książki, pan Adrian Szopa stara się odeprzeć zarzuty wobec późno-rzymskiej poezji, jakie to pod jej adresem formułowali, zapatrzeni na literaturę okresu augustiańskiego, uczeni lat minionych. Trzeba zawsze pamiętać, że literatura stanowi odbicie czasów, w jakich była tworzona, dlatego przede wszystkim na ich tle powinna być ona analizowana. Żałować należy, że tak mało materiału literackiego dotarło do nas z tych burzliwych czasów, z których wyłonił się, diametralnie inny od starożytnego, średniowieczny świat.
Adrian Szopa
Flavius Merobaudes. Wódz i poeta z V wieku
Prezentowana książka przybliża Czytelnikowi osobę Flaviusa Merobaudesa – postać niezwykle ciekawą, choć nieco zapomnianą. Nieczęsto zdarza się, aby jedna osoba odznaczała się tak dużą wszechstronnością i osiągała najwyższe laury zarówno na polu kariery politycznej, jak i literackiej. Żyjącemu w V stuleciu Flaviusowi Merobaudesowi sztuka ta znakomicie się udała. Niewielki zachowany korpus dzieł poety potwierdza wysoki kunszt, a opinie jemu współczesnych świadczą o dużym szacunku jakim go obdarzano. Dał się on również poznać jako skuteczny wódz, który osiągnął wysoką rangę magistra militum. Na kartach niniejszej rozprawy Czytelnik znajdzie zarówno informacje na temat życia i kariery Flaviusa Merobaudesa, jak i rozważania dotyczące jego twórczości. Niniejsza monografia jest pierwszą próbą tak szerokiego potraktowania tego tematu w języku polskim i jedną z nielicznych na świecie.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum