Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ludi Apollinares

(6-13 lipca)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ludi Apollinares
Autor: Ulpiano Checa

Ludi Apollinares („Igrzyska Apolla”) były to rzymskie igrzyska (ludi) obchodzone w dniach 6-13 lipca. Festiwal po raz pierwszy odbył się w roku 212 p.n.e., aby uczcić Apollona – bóstwo uzdrawiania (zwłaszcza na czas wojen) – i trwał jeden dzień (13 lipca). Decyzja o czczeniu Apollona zapadła po wizjach – Carmina Marciana – jednego z jasnowidzów (vates), niejakiego Mariusza, który przewidział klęskę pod Kannami. Rzymianie skonsultowali także Księgi Sybilińskie i potwierdzili przepowiednię.

Z czasem święto było wydłużane, aż osiągnęło 8 dni: przez dwa dni odbywały się występy teatralne (w tym m.in. praetextae – rodzaj rzymskiego dramatu), przez kolejne dwa igrzyska w cyrku, a w pozostałe dni miały miejsce targi. W czasie festiwalu składano ofiary Apollo, a świętujący Rzymianie nosili wianki.

Na stałe igrzyska zaczęły się odbywać – według Tytusa Liwiusza – za sprawą niejakiego Gajusza Kalpurniusza Pizona (pretora z 211 roku p.n.e.), który przypisał im dany dzień (dies status). Istnieją także sugestie, że prawnie za legitymizował ludi Lucjusz Warus – edyl kurulny z roku 208 p.n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów