Już patrząc na ładną okładkę książki można zauważyć, że jest to romans historyczny utrzymany w świecie antycznego Rzymu. Główną bohaterką powieści jest młoda dziewczyna – niegdyś niewolnica – która została przygarnięta przez przybranego ojczyma Marka Emiliusza, który nastepnie wychował ją jak własną córkę i nadał jej obywatelstwo. Po jego niespodziewanej śmierci, Felicja trafia pod opiekę brata ojczyma Kwintusa Emiliusza, który dbając o jej dobro chce ją wyswatać ze swoim synem, bohaterskim i przystojnym Serwiuszem. Młoda Felicja – nie przyuczona w kwestiach rodzinnych i seksualnych – boi się swojego przyszłego partnera, zwłaszcza widząc dziwne sceny w łaźni. Co więcej, od członów rodziny i innych ludzi słyszy o tajemniczych „torturach”, jakim lubi on poddawać swoje partnerki.
Strach przed ślubem powoduje, że dziewczyna za wszelką cenę stara się do niego nie dopuścić. W tym celu wymyśla zaskakujące pomysły, które mają go do niej zniechęcić. Jednym z takich pomysłów było wykonanie erotycznego tańca dla Serwiusza (w stylu wschodnim) na bankiecie, w domu stryja, przy wszystkich gościach. Warto nadmienić, że wysokie warstwy społeczne Rzymu źle oceniały takie atrakcje, zwłaszcza gdy były wykonywane przez Rzymianki. Konserwatywne społeczeństwo oczekiwało, że kobieta będzie cicha, skromna i zachowawcza. Ku jednak zaskoczeniu Felicji, Serwiusz – który odbył służbę na wschodzie – był zachwycony jej tańcem i zaczął ją jeszcze bardziej pożądać.
Fantazja Felicji doprowadziła ją także do niebezpiecznej sytuacji, kiedy to niemal została porwana w trakcie ceremonii zaślubin. Dziecięca fantazja (miała ledwie 15 lat) i brak wiedzy o życiu rodzinnym tylko bardziej przywiązał Serwiusza do młodej żony. Finalnie, ku jego przerażeniu okazuje się, że ktoś zlecił porwanie Felicji, która staje się być celem kolejnych napadów. Tak więc, poza aspektem romansu, doczekamy się tutaj także wątków sensacyjnych i detektywistycznych.
Na korzyść warto wspomnieć, że wszelkie niejasne sformułowania lub wydarzenia są tłumaczone przez autorkę w przypisach, co ułatwia niewdrożonemu w realia rzymskie Czytelnikowi, zrozumieć fabułę i wszelkie detale.
Reasumując, książka ta jest z pewnością lekturą przyjemną i wskazana jest dla osób chcących zrelaksować się w przyjemny sposób i odpłynąć w świat Rzymian. Jest to pozycja typowo kobieca, opowiadająca losy młodej i zagubionej w rzymskim świecie dziewczyny. Dla Czytelników, którzy oczekują dużej ilości wiedzy historycznej nie jest to dobry wybór, a ja z męskiego punktu widzenia, muszę osobiście stwierdzić, że fabuła mnie nie porwała. Nie można jednak odmówić autorce ciekawego pióra i wiedzy.
Magdalena Wala
BYCIE KOBIETĄ W STAROŻYTNYM RZYMIE TO NIE LADA WYZWANIE
Rok 70 p.n.e., Rzym. Felicja po śmierci ojca trafia na dwór zamożnego wuja i zostaje wyswatana. Choć każda dziewczyna na jej miejscu nie posiadałaby się z radości na myśl o poślubieniu przystojnego i troskliwego Serwiusza, młodziutka i nieznająca życia Felicja robi wszystko, by temu zapobiec.
Od feralnej nocy poślubnej dzieli ją tylko tydzień i choć czasu pozostało niewiele, to w głowie narzeczonej mnożą się pomysły, jak uniknąć nadchodzącego nieszczęścia w ramionach przyszłego męża.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum