Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy Hadrian zmusił swojego ukochanego do samobójstwa?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antinous i Hadrian
Antinous i Hadrian

Każdemu orientującemu się w biografiach rzymskich cesarzy znana jest zażyłość, jaką darzył Hadrian swojego faworyta Antinousa. Ukochany podróżował razem z cesarzem po prowincjach, jednak podczas odwiedzin Egiptu utonął w wodach Nilu.

Zdarzenie to było dla Hadriana bardzo przykre i poskutkowało kultem Antinousa, który szybko się rozwijał. Taka jest powszechnie znana wersja tych wydarzeń, przedstawiająca Hadriana jako osobę, która przez zrządzenie losu straciła ukochanego. Anthony Birley w swej książce pt. „Hadrian. Cesarz niestrudzony” przedstawia jednak bardziej interesujące spojrzenie na te wypadki. Pewnym jest, że Hadrian, jako miłośnik greckiej kultury i częsty wizytator Aten, został wtajemniczony w misteria eleuzyjskie – tajemniczy obrzęd związany z kultem Demeter i jej córki Persefony, za punkt przewodni biorący motyw śmierci i odrodzenia.

Warto też wiedzieć, że w czasie swojego panowania Hadrian zaczynał coraz bardziej podupadać na zdrowiu (objął władzę w wieku 41 lat). Podczas obchodów wspomnianych misteriów miał się dowiedzieć, że wigoru i witalności może mu dodać tylko ofiara z bliskiej i zdrowej osoby. Złożyło się to w czasie z postępującą nagonką ze strony konserwatywnych Rzymian na niecodzienny związek cesarza i Antinousa. Hadrian mógł więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – dokonać ofiary niezbędnej dla wyzdrowienia i pozbawić opozycję silnego argumentu krytyki. Antinous zapewne wykonał polecenie samobójstwa wydane przez Hadriana i świadomie utopił się w świętym Nilu (wybór miejsca ewidentnie nie był przypadkowy), co potem upozorowano na wypadek.

Istotnym argumentem na potwierdzenie tej tezy są przedstawienia Hadriana na posągach – przed śmiercią Antinousa nie zależało mu na idealizacji swojego wizerunku, był przedstawiany adekwatnie do swojego wieku i postępującej choroby. Kiedy Antinous zginął w wodach Nilu, wizerunek Hadriana przedstawiony na rzeźbach znacznie się zmienił. Prezentował się jako odmłodzony i pełen witalności – tak jakby Hadrian potrzebował potwierdzenia słuszności i działania ofiary, którą sam zarządził.

Autor: Juliusz Rakowski
Źródła wykorzystane
  • Anthony R. Birley, Hadrian. Cesarz niestrudzony

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów