Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy Hadrian zmusił swojego ukochanego do samobójstwa?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antinous i Hadrian
Antinous i Hadrian

Każdemu orientującemu się w biografiach rzymskich cesarzy znana jest zażyłość, jaką darzył Hadrian swojego faworyta Antinousa. Ukochany podróżował razem z cesarzem po prowincjach, jednak podczas odwiedzin Egiptu utonął w wodach Nilu.

Zdarzenie to było dla Hadriana bardzo przykre i poskutkowało kultem Antinousa, który szybko się rozwijał. Taka jest powszechnie znana wersja tych wydarzeń, przedstawiająca Hadriana jako osobę, która przez zrządzenie losu straciła ukochanego. Anthony Birley w swej książce pt. „Hadrian. Cesarz niestrudzony” przedstawia jednak bardziej interesujące spojrzenie na te wypadki. Pewnym jest, że Hadrian, jako miłośnik greckiej kultury i częsty wizytator Aten, został wtajemniczony w misteria eleuzyjskie – tajemniczy obrzęd związany z kultem Demeter i jej córki Persefony, za punkt przewodni biorący motyw śmierci i odrodzenia.

Warto też wiedzieć, że w czasie swojego panowania Hadrian zaczynał coraz bardziej podupadać na zdrowiu (objął władzę w wieku 41 lat). Podczas obchodów wspomnianych misteriów miał się dowiedzieć, że wigoru i witalności może mu dodać tylko ofiara z bliskiej i zdrowej osoby. Złożyło się to w czasie z postępującą nagonką ze strony konserwatywnych Rzymian na niecodzienny związek cesarza i Antinousa. Hadrian mógł więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – dokonać ofiary niezbędnej dla wyzdrowienia i pozbawić opozycję silnego argumentu krytyki. Antinous zapewne wykonał polecenie samobójstwa wydane przez Hadriana i świadomie utopił się w świętym Nilu (wybór miejsca ewidentnie nie był przypadkowy), co potem upozorowano na wypadek.

Istotnym argumentem na potwierdzenie tej tezy są przedstawienia Hadriana na posągach – przed śmiercią Antinousa nie zależało mu na idealizacji swojego wizerunku, był przedstawiany adekwatnie do swojego wieku i postępującej choroby. Kiedy Antinous zginął w wodach Nilu, wizerunek Hadriana przedstawiony na rzeźbach znacznie się zmienił. Prezentował się jako odmłodzony i pełen witalności – tak jakby Hadrian potrzebował potwierdzenia słuszności i działania ofiary, którą sam zarządził.

Autor: Juliusz Rakowski
Źródła wykorzystane
  • Anthony R. Birley, Hadrian. Cesarz niestrudzony

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów