Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gajusz Mucjusz Scewola – bohater Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Matthias Stom, Mucjusz Scewola w obecności Larsa Porsenny
Matthias Stom, Mucjusz Scewola w obecności Larsa Porsenny

Gajusz Mucjusz Scewola był bohaterem Rzymian, który zasłynął ze swojej odwagi. Prawdopodobnie przekaz, który pochodzi z dzieła Tytusa Liwiusza, jest jedynie legendą.

Historia zaczyna się w roku 508 p.n.e., kiedy Rzym prowadził wojnę z Etruskami, a dokładniej rzecz ujmując miastem Kluzjum, którego królem był Lars Porsenna. Władca etruski najechał na Rzym, próbując przywrócić na tron obalonego króla Rzymian Tarkwiniusza Pysznego.

Zgodnie z przekazem, w obozie rzymskim zrodził się pomysł podstępnego zabicia króla Porsenny. Zadanie miał wykonać młody Gajusz Mucjusz, który otrzymał aprobatę od Senatu. Prześlizgnąwszy się do wrogiego obozu, omyłkowo zabił jednak osobę podobnie ubraną do króla, którą okazał się być skryba królewski.

Natychmiast pochwycony Gajusz Mucjusz ogłosił: „Jestem Gajusz Mucjusz, obywatel Rzymu. Przybyłem tutaj jako wróg, aby zabić swojego wroga i jestem gotów zginąć. My Rzymianie postępujemy odważnie, a przeciwności losu znosimy dzielnie”1. Młodzieniec dodało ponadto, że był pierwszym z trzystu innych chętnych młodych Rzymian, którzy byli gotowi zabić króla, kosztem swojego życia.

Następnie, aby udowodnić Etruskom jak małe znaczenie ma dla niego jego ciało, włożył prawą rękę w ogień ofiarny i trzymał, nie okazując bólu i cierpienia. Król był zszokowany słowami i zachowaniem Rzymianina oraz kazał go odesłać z powrotem do Rzymu, twierdząc że więcej szkód poczyni sobie niżeli jemu samemu. Porsenna jednocześnie wysłał emisariusza do Rzymu z propozycją pokoju.

Mucjusz powróciwszy do miasta otrzymał przydomek Scaevola – „Mańkut”. Od państwa, za swoje zasługi otrzymał ziemię na prawym brzegu Tybru, która w przyszłości nosiła nazwę Mucia Prata.

Przypisy
  1. Własne tłumaczenie.
Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, 2.12-13

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów